Lékaři z příbramské polikliniky podají podnět policii a žalobcům

Lékaři z příbramské 1. polikliniky se kvůli plánovanému prodeji tohoto zdravotnického zařízení obrátí na policii a státní zastupitelství. Chtějí, aby prověřily soutěž, kterou podle nich provázejí pochybnosti. ČTK to dnes řekl jeden z lékařů Miroslav Eisenreich.

Prodej městské budovy vyvolal vlnu kritiky. Lékaři sepsali protestní petici, pod níž shromáždili stovky podpisů. Obávají se toho, že budou muset své ordinace vyklidit, až skončí tříletá podmínka zachování účelu budovy. „Nechceme se s tím smířit, a obrátíme se proto na orgány činné v trestním řízení,“ uvedl Eisenreich. Podnět pro policii a státní zastupitelství podle něj podepsalo všech 18 lékařů, kteří v budově pracují.

Do výběrového řízení na prodej polikliniky a sousední budovy, ve které je záchytná stanice a noclehárna pro bezdomovce, se přihlásily čtyři společnosti. Nejvyšší cenu, 20,5 milionu korun, nabídla plzeňská firma Triticum. Dvě z neúspěšných firem, Ravak a Rodiso, napadly soutěž kvůli údajné netransparentnosti. Nelíbí se jim, že jejich zástupci nebyli přizváni k otevírání obálek. Údajně se uskutečnilo za zavřenými dveřmi jen za přítomnosti právníka, který s městem spolupracuje.

Prodeji se podivuje i příbramská opozice. Nechápe, proč se město budovy zbavuje, když podle dostupných údajů hospodaří dobře. Nelíbí se jí také to, že s ní údajně záměr dopředu nikdo neprojednal. Starosta Josef Řihák (ČSSD) prodej polikliniky obhajuje. Vybírané nájemné podle něj nestačí ani na běžnou údržbu, objekty je navíc nutné zrekonstruovat.

V budově 1. polikliniky mají ordinace zubaři, dětská lékařka, gynekolog, endokrinolog a dále v ní sídlí laboratoř a prodejna zdravotnických potřeb. „Je sem dobré spojení pro lidi z Příbrami i okolních obcí, lidé jsou sem navyklí jezdit. Přečkalo to v majetku města všechny režimy, nevím, proč by se to teď mělo prodávat,“ kritizuje radnici Eisenreich.

Ohodnoťte tento článek!