Přejít na obsah

Lékaři za odmítnutí první pomoci hrozí až tři roky vězení

zpět
5.8.2008

Není výjimkou, že se lékaři brání ošetřit pacienta s odůvodněním, že se musí obrátit na vlastní spádovou nemocnici. Ve skutečnosti ale jednají protiprávně. Odmítne- li totiž lékař či nemocnice poskytnout pacientovi první pomoc a základní ošetření, jde o trestný čin, za který hrozí až tři roky vězení...

Podobné jednání totiž nemá oporu v českém právním řádu. Žádný důvod k odmítnutí ošetření zákon nepovoluje, shoduje se ministerstvo i zástupci pacientských organizací. Není jím tedy ani spádovost. „Spádová nemocnice navíc musí svého pacienta přijmout, i když má plnou kapacitu. Pacienta v ohrožení života ošetřit musí, přestože není takzvaně její,“ vysvětluje předseda Svazu pacientů Luboš Olejár. „Pokud to neudělá, jde o odmítnutí poskytnutí první pomoci, což je podle zákona trestné,“ dodává.

Teprve po ošetření může lékař pacienta poslat do jiné nemocnice, kde by ho mohli případně hospitalizovat.

Spádovost nemocnic zákon nezná

Co ale přesně spádovost znamená, neprozradí ani české zákony. „Spádovost není nijak uzákoněna, obecně platí svobodná volba ošetřujícícho lékaře,“ řekl Deníku mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt. Lékař by si ale při záchraně života pacienty vybírat v žádném případě neměl. „Nechápu, proč se ještě stává, že nemocnice pacienta odmítne ošetřit, protože není spádová. Pojišťovny mu tuto péči proplatí tak jako tak,“ tvrdí Luboš Olejár.

V případě porušení práv pacienta samozřejmě lze na nemocnici podat stížnost. Jdeli o krajskou nemocnici, řeší problém kraj, který sestaví znaleckou komisi, jdeli o fakultní nemocnici, věc by mělo prošetřit přímo ministerstvo zdravotnictví.

„Pacienti by se neměli bát říct, kdo a kde je poškodil. Chodí nám sice spousta stížností, jsou ale anonymní a s tím nemůžeme absolutně nic dělat,“ říká Tomáš Cikrt.

Zdenka Dvořáková, Regionální deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Lékaři za odmítnutí první pomoci hrozí až tři…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Lékaři za odmítnutí první pomoci hrozí až tři…

Komentáře

dalších 27 komentářů
Jiri Wicherek Re:Re:Re:Re:"dle spádu"  | 6. 08. 2008 14:28

OK:-)), ja soudim, ze urcita souvislost zde je. Tu souvislost jsem minil tou svoji poznamkou. Totiz, ze ruku v ruce s budovanim tech vyjezdovych mist by mela byt resena problematika prijmu nemocnych ve ZZ, prave na tech prijmovych oddelenich. To vsak, jak se snad shodneme, reseno neni a misto toho se stale operuje, v pripade ZS najme, nesmyslnou spadovosti a dalsimi, Vami uvadenymi nesmysly - sudý den sudé patro, lichý liché patro, žena na internu, muž na neurologii... Ano i ja mam podobne zkusenosti (jezdim se ZS 18 let). I ja jsem presvedcen, ze oddělení urgentního příjmu pro neodkladnou nemocniční péči maji nejen budoucnost, ale mela by mit i urgentni pritomnost. Ona vyse uvedena neochota ZZ, mnohdy maskovana temi vyse uvedenymi "duvody", prijimat urgentni nemocne pochazi predevsim z financni narocnosti pece o takove nemocne se znacnou nejistotou radne uhrady teto pece ZP. Je to klasicka ukazka stretu mediciny s ekonomikou. Stretu, ze ktereho odchazi "porazeni" predevsim zdravotnici a mnohdy i nemocni. Vitezove jsou celkem predem jasni....

lékař+člověk Re:Re:Re:"dle spádu"  | 6. 08. 2008 10:19

Ad Jiri Wicherek: Omlouvám se za tu původní jízlivost. Počet výjezdových stanovišť ale skutečně nesouvisí s tím, že záchranáři v některých regionech velmi těžko hledají ZZ, kde pacienta předají. Je to chyba organizace (spíš ochoty) v lůžkových zařízeních. Ne všechno, co špitály (včetně fakultních) deklarují na kongresech, v mediích, ve smlouvách ze ZP skutečně v praxi realizují. ZZ si vymýšlejí nezdravotní důvody pro příjem pacienta- např. sudý den sudé patro, lichý liché patro, žena na internu, muž na neurologii (nebo obráceně), lichý ročník narození v pondělí, středu a pátek, sudý v ostatní dny týdne ... zkušenosti záchranářů. Problematické také z terenu je směrování na oborové JIP, pracovní diagnoza v terenu se nemusí shodovat s diagnozou stanovenou s časovým odstupem po zásahu ZZS a transportu pacienta do cílového ZZ, akutní stavy mají svoji dynamiku, navíc i podmínky terenu jsou obtížnější než relativně klidné prostředí špitálu- observační lůžka, odborní konziliáři a vůbec povšechně více "rukou a hlav", komplement aj. Proto vstupní brána typu oddělení/ambulance urgentního příjmu pro neodkladnou nemocniční péči má svoji budoucnost, i když je to pro "platící diváky"- tedy zdravotní pojišťovny velmi nechtěné dítě. Je totiž hodně drahé. A dokud tato "novinka" nebude žádána státní zakázkou, tak ani ekonomické managementy nemocnic svoji ANANAS z peněz na jejich zřizování nezvednou.

Komu to vyhovuje ? Re:Re:Re:Re:Dle spádu  | 6. 08. 2008 09:30

Tento systém vypracovává dotváří, legislativně vypracovává především odborná veřejnost z řad lékařů, ekonomové, některé věci prostě vypracovat nemohou.Proč to je takto dlouhodobě neřešené a veřejnost není informována, jenom slibama?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné