Lékaři za odmítnutí první pomoci hrozí až tři roky vězení

Titulní obrázek

Není výjimkou, že se lékaři brání ošetřit pacienta s odůvodněním, že se musí obrátit na vlastní spádovou nemocnici. Ve skutečnosti ale jednají protiprávně. Odmítne- li totiž lékař či nemocnice poskytnout pacientovi první pomoc a základní ošetření, jde o trestný čin, za který hrozí až tři roky vězení…

Podobné jednání totiž nemá oporu v českém právním řádu. Žádný důvod k odmítnutí ošetření zákon nepovoluje, shoduje se ministerstvo i zástupci pacientských organizací. Není jím tedy ani spádovost. „Spádová nemocnice navíc musí svého pacienta přijmout, i když má plnou kapacitu. Pacienta v ohrožení života ošetřit musí, přestože není takzvaně její,“ vysvětluje předseda Svazu pacientů Luboš Olejár. „Pokud to neudělá, jde o odmítnutí poskytnutí první pomoci, což je podle zákona trestné,“ dodává.

Teprve po ošetření může lékař pacienta poslat do jiné nemocnice, kde by ho mohli případně hospitalizovat.

Spádovost nemocnic zákon nezná

Co ale přesně spádovost znamená, neprozradí ani české zákony. „Spádovost není nijak uzákoněna, obecně platí svobodná volba ošetřujícícho lékaře,“ řekl Deníku mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt. Lékař by si ale při záchraně života pacienty vybírat v žádném případě neměl. „Nechápu, proč se ještě stává, že nemocnice pacienta odmítne ošetřit, protože není spádová. Pojišťovny mu tuto péči proplatí tak jako tak,“ tvrdí Luboš Olejár.

V případě porušení práv pacienta samozřejmě lze na nemocnici podat stížnost. Jdeli o krajskou nemocnici, řeší problém kraj, který sestaví znaleckou komisi, jdeli o fakultní nemocnici, věc by mělo prošetřit přímo ministerstvo zdravotnictví.

„Pacienti by se neměli bát říct, kdo a kde je poškodil. Chodí nám sice spousta stížností, jsou ale anonymní a s tím nemůžeme absolutně nic dělat,“ říká Tomáš Cikrt.

Zdenka Dvořáková, Regionální deník

Lékaři za odmítnutí první pomoci hrozí až tři roky vězení
Ohodnoťte tento článek!