Přejít na obsah

Lékaři začali plnit výhrůžky: hromadně podávají výpovědi

zpět
3.12.2010
chirurgie, chirurgové, lékaři, operace
zvětšitchirurgie, chirurgové, lékaři, operaceZdroj: tmcnet.com

chirurgie, chirurgové, lékaři, operace | Zdroj: tmcnet.com

 

Lékaři v některých místních nemocnicích, kteří se zapojili do akce s názvem Děkujeme, odcházíme!, při hrozbě hromadných výpovědí nemluvili "do větru" a přikročili k činům. Tento týden začali vyplňovat formuláře s výpovědí například lékaři z nemocnice v Havířově.

„Celá operace je připravena tak, aby byl prostor k jednání a současně aby odhodlání lékařů nemohl nikdo podcenit nebo zhatit. Lékaři mohou tiskopisy vyplnit v počítači, vytisknout a odevzdat. My je pak 17. prosince hromadně odešleme na ústředí, kde jejich formální správnost potvrdí právníci. Současně každý lékař podepisuje plnou moc k tomu, aby jeho výpověď byla ve stanoveném dni 27. prosince zaslána zaměstnavateli. Vláda tak bude mít přesné informace o počtu lékařů, kteří dají výpověď, pokud na naše požadavky nepřistoupí,“ řekl odborový předák lékařů havířovské nemocnice Martin Sedláček.

On sám zatím nezná přesný počet doktorů, kteří výpověď nakonec skutečně dají. „V každém případě jich však bude tolik, že to chod nemocnice ochromí,“ doplnil.

Výpovědí budou desítky

Podobně mluví i Marián Pirchala, odborový předák nemocnice v Karviné-Ráji, pod níž spadá i nemocnice v Orlové. „V tuto chvíli je podle mých informací připraveno podat výpověď 60 lékařů, ale to číslo bude určitě vyšší,“ řekl Pirchala.

Podle něj jsou lékaři, kteří jsou připraveni z nemocnice odejít, ze stěžejních oborů jako je chirurgie, interna, ARO nebo dětské oddělení.

„Lékaři z těchto oborů tvoří 80 až 90 procent nespokojenců, kteří jsou rozhodnutí v případě, že vláda nebo kraj adekvátně nezareagují na jejich požadavky, podat výpovědi,“ tvrdí Pirchala.

Jednou z věcí, která lékařům vadí, je množství přesčasů, které musí sloužit. „S přesčasy se sice dají vydělat slušné peníze, ale ne vše se dá počítat v penězích,“ tvrdí lékař havířovské nemocnice Peter Schwarz.

Jeho slova potvrzuje i kolega z oddělení Mezioborové jednotky intenzivní péče Jan Schee. „Ani mně se nelíbí, že jsou lékaři nuceni pracovat neuvěřitelné množství přesčasových hodin. Na vlastní kůži jsem nyní pocítil situaci, kdy lékař neslouží žádné hodiny navíc. S dlouholetou praxí a atestacemi jsem měl na výplatu zhruba 20 tisíc korun. To si myslím, že není správné ohodnocení lékaře,“ říká šedesátiletý lékař.

K celorepublikové výzvě Děkujeme, odcházíme! se nejčastěji připojili lékaři z krajských nemocnic. Například v soukromé Karvinské hornické nemocnici nebo v Nemocnici Český Těšín, která je součástí skupiny Agel, lékaři ani zdravotní personál na tuto aktivitu nereflektovali.


Autoři

Tomáš Januszek, Libor Běčák, Regionální deník

Související články

2.12. Litomyšlská nemocnice odmítá být obětí Litomyšlská nemocnice odmítá být obětí
5 příspěvků
11.11. Za lékařem do Němec Za lékařem do Němec
0 příspěvků
3.11. Nemocnice: polovina lékařů chce dát výpověď Nemocnice: polovina lékařů chce dát výpověď
2 příspěvků
15.10. Lékaři jsou připraveni odejít Lékaři jsou připraveni odejít
16 příspěvků

Komentovat článek: Lékaři začali plnit výhrůžky: hromadně podávají…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Lékaři začali plnit výhrůžky: hromadně podávají…

Komentáře

další 4 komentáře
katango bílé ticho  | 4. 12. 2010 18:08

Pane (paní), vy jste básník !

v čase 1.3.2011 bílé ticho  | 3. 12. 2010 13:03

prázdná chodba nemocnice pokoje vzorně ustlané bez živáčka zamknuté sály před operací zatím čerstvě cítit desinfekce do vyvanutí bez vůně z kuchyně od skladu přeběhla myška ožilo sterilní prostředí pavouk začal příst v rohu a šváb se narodí za okny lidé v čase je tam život i smrt známe co je známé a chceme poznat to jinak v bílém tichu ukslyšíme řev

MUDr Jiří Kilian Konečně se aspoň špatná nemocnice v Havířově zavře!  | 3. 12. 2010 12:44

Skvělý postřeh. Kdeže to bydlíte ?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné