Přejít na obsah

Lékaři začali podepisovat výpovědi

zpět
30.11.2010
dokumenty, pero, podpis
zvětšitdokumenty, pero, podpisZdroj: issuing4you.com

dokumenty, pero, podpis | Zdroj: issuing4you.com

 

Dlouho avizovaná hrozba se pomalu začíná naplňovat. Lékaři si mezi sebou začali rozdávat formuláře a podepisovaly se první výpovědi. V nemocnicích budou tiskopisy kolovat ještě dva týdny.

Zřejmě jako první včera podepsal výpověď v akci lékařských odborů „Děkujeme, odcházíme“ pražský chirurg Miloš Voleman z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, který vede tamní odborový klub.

Podepsal i dohodu o solidaritě, tím stvrdil, že na rozhodnutí bude trvat. Po klinice také začaly kolovat tiskopisy, aby lékaři mohli své výpovědi podepsat.

Podobně to bude ve všech nemocnicích, kde se formuláře také začínají distribuovat.

Dnes by měli s podpisy začít i lékaři na Vysočině a v jiných regionech. Včerejší den, byl podle oborů, spíše přípravný.

Na jižní Moravě zatím vyčkávají

S napětím bylo chování lékařů očekáváno i na jižní Moravě: hromadné výpovědi se zde ale zatím nekonaly. Hodonín ani Brno neevidoval ani jednu jeden podepsaný formulář. Konkrétní počet lékařů, kteří nakonec splní svůj záměr a výpověď podají, neznají ještě ani v brněnské Nemocnici Milosrdných bratří.

„Výzvu podepsalo 43 lékařů z celkového počtu 84. Kdo výpověď podá, zatím není jasné. Dnes nebo zítra by se lékaři měli dohodnout na dalším postupu na společné schůzi,“ uvedl pro LN mluvčí zařízení Pavel Gejdoš.

Politici nám nevěří, odejít musíme

První podepsané výpovědi už měli včera na Havlíčkobrodsku. „Zdá se, že výpovědí bude ještě víc, než kolik lidí se hlásilo k původní deklaraci. Politici se nám vysmívají a my tuto akci vnímáme jako poslední šanci, jak vybojovat slušné podmínky, abychom mohli poskytovat kvalitní péči,“ popsala pro LN Šárka Drinková, krajská koordinátorka LOK na Vysočině.

Předběžnou deklaraci, že výpověď podají, podepsala čtvrtina nemocničních lékařů, celkem 4200. Podle ministra by takové množství odchodů znamenalo, že by se od března v nemocnicích najelo na prázdninový provoz. Některé plánované operace by se odkládaly.

V pátek ale uvedl, že za odcházející lékaře převezmou práci jejich kolegové a dostanou také jejich peníze. Lékaři, kteří z nemocnic neodejdou, tak mohou počítat s tím, že si polepší.

Akce vyvrcholí před svátky

Formuláře výpovědí se budou sbírat dva týdny, pak je dostane ke kontrole právní kancelář. Mezi 13. až 17. prosincem vyvrcholí republiková jízda černobílé sanitky s doktorem Exodem návštěvou pražských nemocnic.

Největší podporu má kampaň Děkujeme, odcházíme na Vysočině, v Moravskoslezském kraji, Zlínském kraji, Karlovarském a Jihočeském kraji. Obecně se k ní připojují hlavně lékaři v menších a středních nemocnicích.

V Plzni o akci zájem není

Podle mluvčí plzeňské fakultní nemocnice Renaty Jenšíkové výzva nemá v tomto kraji velký ohlas.

„Vzhledem k tomu, že jsme blízko hranic, si lékaři, kteří chtěli odejít, mohli domluvit práci v cizině kdykoliv. V minulosti jsme už několik vln odchodů do zahraničí zaznamenali a po nějaké době i návrat některých lékařů,“ uvedla pro ČTK.


Klíčová slova

Autoři

(msvo), www.Zdravi.Euro.cz

Související články

22.11. Kraj se připravuje na lékařský exodus Kraj se připravuje na lékařský exodus
1 příspěvků
11.11. Za lékařem do Němec Za lékařem do Němec
0 příspěvků
3.11. Nemocnice: polovina lékařů chce dát výpověď Nemocnice: polovina lékařů chce dát výpověď
2 příspěvků
15.10. Lékaři jsou připraveni odejít Lékaři jsou připraveni odejít
16 příspěvků
3.8. Výzvu LOK lékaři z fakultních nemocnic spíše ignorují Výzvu LOK lékaři z fakultních nemocnic spíše ignorují
20 příspěvků

Komentovat článek: Lékaři začali podepisovat výpovědi

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Lékaři začali podepisovat výpovědi

Komentáře

dalších 17 komentářů
Marek Prosím o radu nějakého neurologa  | 1. 12. 2010 14:33

Dobrý den, dnes jsem byl u neurologa, protože mám skutečně nepředstavitelně velké bolesti hlavy. Jako vždy mi Paní doktorka napsala Rosemig+Magnosolv. (Předtím Ersilan + Migea rapid - prý se to už nevyrábí). Dneska jsem šel do lékárny a z původního doplatku kolem 144 korun jsem měl paltit 900 korun díky zdražení toho Rosemigu (prý včera to bylo ještě za nízkou cenu) Nevím co mám dělat. Jsem z Ostravy, kde jsou malé platy, pracuji a nemám skoro na nájem a na tyhle léky už teď vůbec ne. Odešel jsem s lékárny z Anopyrinem na ředění krve, abych nedostal mrtvici ve 32 letech. Co mám dělat ? Není tu někde odborník, který mi řekne náhradu za tyhle léky (zítra už mě z práce zase k doktorovi nepustí), podle 2 lékarnic žádná náhrada za to neexistuje. Moc děkuji za Vaše rady, jsem v neřešitelné situaci.

Hawkie taky se přidám  | 1. 12. 2010 10:20

Nejsem už mladý, licence taky nějaké mám, ale slibuji, že počátkem března zavřu na 2 týdny soukromou ambualnci a dám výpověď na záchrance. Na rozdíl od mladých tím nic neriskuji.

MUDr Jiří Kilian odbory rozdávající výpovědi  | 1. 12. 2010 08:39

Nojo, to víte, odbory. Chtěly by práva a ne odpovědnost. Měly by být politické a nikoho bez stranické příslušnosti by neměli přijmout za člena, vedoucí úloha strany ve státě a společnosti je rozhodující a nezastupitelná. Odbory nestraníků by měly být prohlášeny za nezákonné a bezodkladně rozpuštěny. Ale bych bych klidný, 01.03.2011 spontánně zaniknou.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné