Přejít na obsah

Právní kancelář již začala rozesílat výpovědi, ohroženo je 78 nemocnic

zpět
28.12.2010
Děkujeme, odcházíme
zvětšitDěkujeme, odcházíme
Autor: Shutterstock

Děkujeme, odcházíme | Autor: Shutterstock

 

Výpovědi lékařů do nemocnic začala dnes rozesílat právní kancelář. Jejich přesný počet bude zveřejněn, až budou všechny rozeslány. Jasné ale je, že nejvíce lékařů se chystá odejít z nemocnic v Novém Městě na Moravě, Jihlavě, Třebíči, Havlíčkově Brodě a Zlíně. Z oborů budou nejvíce postiženy anesteziologie, chirurgie, interna a zobrazovací metody.

„Čísla zveřejníme, až bude všechno odesláno, nebudeme je dávat po částech,“ vysvětlil předseda Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů (LOK-SČL) Martin Engel. Narušení péče hrozí v 78 ze 190 nemocnic. Lékaři chtějí 1,5 až trojnásobek průměrného platu v zemi. Nyní mají v průměru 50.000 korun za práci s přesčasy a službami, chtějí 70.000 korun základního platu. Na splnění požadavku by bylo zapotřebí až šesti miliard korun.

Engel uvedl, že pokud má vyzvat lékaře, aby výpovědi stáhli, musejí být platové požadavky lékařů naplněny v plné výši. Ústupky už nejsou možné. Šéf Asociace krajů a jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) požádal, aby Asociaci krajů dodal písemnou podobu plánu, podle kterého bude ministerstvo postupovat, pokud lékaři z nemocnic skutečně odejdou, a také právní předpisy, z nichž úředníci při tvorbě plánu vycházeli.

Hašek ministra vyzval, aby navrhl svolání bezpečnostní rady státu, která by měla situaci projednat za účasti hejtmanů, a také o součinnost ministerstva zdravotnictví se všemi krajskými samosprávami a orgány krizového řízení krajů v ČR.

Mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň ČTK řekl, že svolání bezpečnostní rady je jednou z variant. „Na schůzce pracovní skupiny 17. prosince se pan ministr dohodl s hejtmany a řediteli nemocnic, že se znovu sejdou počátkem ledna a na základě konkrétního počtu výpovědí nastolí krizový plán,“ uvedl. Hašek se zmíněné schůzky neúčastnil, i když byl pozván. V dnešní výzvě jihomoravský hejtman také uvedl, že je zklamán, protože kraje, které jsou zřizovateli většiny veřejných nemocnic, se o záměrech ministerstva dozvídají z médií. „Považuji to za krajně nešťastné a nestandardní,“ napsal Hašek.

Ministr Heger už dříve vyzval lékaře, aby s výpovědí počkali a dali mu čas na nastartování reforem, které přesměrují peníze do platů. Nyní čeká na počátek ledna, až se dozví přesné počty odcházejících lékařů i spektrum postižených oborů a nemocnic. Je připraven pak s kraji projednat organizaci péče tak, aby pacienti nebyli ohroženi. Některé nemocnice by podle ministra mohly sloužit jen jako sběrná místa, kde by pacienti dostali první pohotovostní ošetření a sanity by je převezly do jiné nemocnice, kde je péče zajištěna. Část akutních nemocnic by se změnila na doléčovací ústavy.

Engel odmítl ministrova slova o nátlaku. Řekl, že lékaři zveřejnili své požadavky téměř rok předtím, než by z nemocnic odešli. K informacím médií, že LOK-SČL za kampaň zaplatil agentuře Ewing PR 3,5 milionu korun, uvedl, že „jsou to hausnumera“. Přesnou částku odmítl sdělit. „Nikdo nás nesponzoruje, nikde jsme ty peníze neukradli, peníze jsou z odborových příspěvků,“ řekl.


Autoři

(msvo, ČTK)

Komentovat článek: Právní kancelář již začala rozesílat výpovědi,…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Právní kancelář již začala rozesílat výpovědi,…

Komentáře

dalších 37 komentářů
Lukas heger  | 29. 12. 2010 00:22

Je to podobná situace jako ve Španělsku s leteckými dispečery.Tam je nahradila armáda, což v našem případě nelze a rovněž vyhlásili jakýsi stav nouze a donutili je jít do práce.Nicméně na toto je nárok pouze na 30 dnů, jak je uvedeno v článku a nic se tím nevyřeší.Ve srovnání s mnoha měsící od března je to směšné.

Kony Heger  | 29. 12. 2010 00:14

Konečně pro soudruha jasná,předvídatelná přírodní katastrofa.Ani Korejský poloostrov není tak dobře plánovatelný.Už jste si představili Hegera na volebním plakátu.Marx,Stalin,Léňa a Heger.Jsem šťasten.

Kony Situace je jasná  | 29. 12. 2010 00:09

jsem ňouma.Potřetí jsem vyvěsil plakát DO.Ňáka svině to 3x zdrhla.Ale budu věšet,dokud to půjde.Pověsím jich klidně hodně.Lidí je jak sr.aček(admin promine).

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné