Přejít na obsah

Lékaři začnou s výpověďmi v pondělí, má být i dohoda o solidaritě

zpět
26.11.2010
podpis, pero, smlouva, dohoda
zvětšitpodpis, pero, smlouva, dohodaZdroj: www.thedailygreen.com

podpis, pero, smlouva, dohoda | Zdroj: www.thedailygreen.com

 

Nespokojení lékaři začnou podávat výpovědi od pondělí 29. listopadu, rozhodlo vedení lékařských odborů. Mají také podepisovat dohodu o vzájemné solidaritě, v níž mimo jiné potvrdí, že výpověď neodvolají.

ČTK o tom v tiskové zprávě informoval předseda Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů (LOK-SČL) Martin Engel. LOK-SČL bude podle něj výpovědi fyzicky doručovat zaměstnavatelům od 27. do 31. prosince.

Přesným postupem při výpovědích v nemocnicích se v Praze zabývala porada předsedů, krajských koordinátorů a členů předsednictva LOK-SČL.

V České republice pracuje v nemocnicích přibližně 16.000 lékařů. Jejich nespokojenost v posledních týdnech rychle roste. K výzvě LOK-SČL Děkujeme, odcházíme, ve které se zavazují, že ke konci roku dají výpověď, se už předběžně přihlásilo přes 4100 nemocničních doktorů.

Jejich hlavním cílem je, aby základní plat lékaře stoupl podle kvalifikace na 1,5 až trojnásobek průměrného platu. Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) ale říká, že na to nejsou peníze. Připouští, že v případě masovějších odchodů může být ohrožena existence některých nemocničních oddělení.

Lékaři budou mít podle Engela k dispozici právníky i call centrum, které bude řešit jejich dotazy spojené s podáváním výpovědí. Součástí výpovědi má být zmocnění pro LOK-SČL, aby dokument doručil zaměstnavateli. Lékaři by také měli podepisovat „Dohodu o solidaritě“.

Dají v ní najevo, že si uvědomují kolektivní povahu akce a že pokud jim nebudou bránit výjimečné rodinné, sociální, zdravotní či jiné důvody, „vytrvají v podpoře výzvy, i kdyby měli být za účast v této akci postiženi“. Stejně tak podle Engela potvrdí, že výpověď neodvolají a nepodniknou ani žádné právní úkony, které by měly stejné právní důsledky jako její odvolání.

Engel připomněl, že ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové již dalo výpověď 27 lékařů. Bude jich ale víc. Předběžně se prý v této nemocnici k podání výpovědi přihlásilo 156 z 580 lékařů.

Heger v rozhovoru pro úterní Hospodářské noviny uvedl, že pokud z nemocnic odejde 7000 z celkových 16.000 lékařů, je připraven na svou funkci rezignovat. Ministr ale už na víkendovém sjezdu České lékařské komory řekl, že stále doufá, že tak velký počet lékařů nemocnice neopustí.

„Podání demise není žádné řešení. Byl by to jasný důkaz toho, že ministr s lékaři jednat nechce a nemá vůli je v nemocnicích udržet. My stále ještě doufáme, že vláda České republiky otevře oči, které zatím před problémem zavírá, a začne problém reálně řešit,“ uvedl Engel.

Kolik lékařů podle vás podá ke konci roku v souvislosti s výzvou „Děkujeme, odcházíme“ výpověď? Hlasujte v anketě na stránkách www.Zdravi.Euro.cz.//**


Klíčová slova

Autoři

ČTK

Související články

26.11. Čeští lékaři mezi mlýnskými kameny Čeští lékaři mezi mlýnskými kameny
9 příspěvků
15.11. Lékaři chtějí pryč Lékaři chtějí pryč
7 příspěvků
16.9. Odchodem z nemocnic hrozí už každý pátý lékař Odchodem z nemocnic hrozí už každý pátý lékař
11 příspěvků

Komentovat článek: Lékaři začnou s výpověďmi v pondělí, má být i…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné