Lékaři: Závislostí na tabáku trpí v ČR 1,150.000 dětí

Titulní obrázek

Závislostí na tabáku v České republice trpí podle lékařů 1,150.000 dětí. Podle statistik za rok 2007 v ČR aktivně kouří 2,300.000 lidí, polovina z toho jsou děti do 18 let. Počet dětských kuřáků za posledních 12 let zdvojnásobil a dvakrát narostla také jejich spotřeba tabáku, uvádějí odborníci…

Protitabákoví aktivisté sdružení v projektech Doktoři za uzdravení společnosti a Řetěz lásky k dětem požadují po zákonodárcích a vládě začlenění řešení dětské epidemie závislosti na tabáku do připravovaných zdravotnických reforem.

Podle nich začne v ČR denně kouřit nejméně sto dětí, nejčastěji ve věku kolem deseti let. Odbornice na léčbu závislosti na tabáku Eva Králíková již dříve uvedla, že se snižuje věk, kdy české děti začínají s cigaretami.

Cigaretu dětem nemůže legálně nikdo prodat, ale podat kdokoliv. Užívání tabákových výrobků dětmi je legální, zákonem neomezené, kdežto zabavení cigarety dítěti z hlediska dnešních zákonů je přečin, upozorňují aktivisté v čele Jiřím Votrubou, plicním specialistou pražské nemocnice Na Homolce. Vadí jim také například, že nikotin obsažený v cigaretách není zařazen do seznamu návykových látek a tabákové firmy nemají povinnost uvádět na svých výrobcích složení drogy ani všechny známé dopady této závislosti na lidské zdraví.

Tabák otevírá cesty nejen k nelegálním, ale i k legálním drogám, například lékům, a to desítkami závažných onemocnění, které kouření působí, uvádějí na stránkách věnovaných výzvě www.retezlasky.cz.

Odborníci uvádějí, že v ČR denně zemře na následky nemocí z kouření 50 až 60 lidí, celkem 18.000 ročně. Polovina kuřáků prožije v porovnání s nekuřáky život o 15 let kratší.

ČTK

Lékaři: Závislostí na tabáku trpí v ČR 1,150.000 dětí
Ohodnoťte tento článek!