Lékaři zvažují hromadné vypovídání smluv VZP

Jestliže správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny v dubnu rozhodne o tom, že bude zpětně chtít na ambulantních lékařích, aby jí vrátili tři miliardy korun, pak ti chystají hromadné vypovídání smluv VZP. Uvedl to mluvčí ambulantních lékařů Jiří Pekárek…

který je zároveň prezidentem České stomatologické komory.

Na dotaz, zda by pak její klienti museli u nich zaplatit péči v plné výši ze svého, Pekárek řekl: „Nemuseli. Zdravotních pojišťoven je v České republice víc.“

Pekárek informoval, že kdyby lékaři měli zpětně vracet peníze, pak by to postihlo více než polovinu všech zdravotnických zařízení. „Jsme přesvědčeni, že tento požadavek je v rozporu s dobrými mravy a je neoprávněný,“ řekl Pekárek.

Dodal, že 14. dubna by o tom měla jednat ekonomická komise správní rady VZP a do konce dubna ještě celá správní rada VZP.

„Je přece nemožné, abychom se nyní dověděli o tom, že máme vracet peníze vyplacené za péči, kterou jsme odvedli v roce 2002. A to na základě nějakého bodu jejich zdravotně pojistného plánu,“ řekl Pekárek.

Dodal, že totéž by pak mohla pojišťovna uplatnit i za rok 2003, a to považuje za naprosto nesmyslné.

„Pojišťovna nás vlastně nutí k menšímu výkonu práce a to by vedlo ke zhoršení dostupnosti zdravotní péče,“ soudí Pekárek. Pokud by VZP k tomuto kroku skutečně sáhla, pak koalice poskytne právní pomoc všem, na které by opatření dopadlo.

Ministryně zdravotnictví Marie Součková ale již dříve řekla, že nesouhlasí s tím, aby pojišťovna strhávala ambulantním lékařům zpětně peníze. Pekárek ji včera vyzval, aby jim tedy pomohla odstranit nesmyslný bod ze zdravotně pojistného plánu pojišťovny, o který se opírá a jenž by krácení peněz umožnil.

Václav Pergl, Právo

Ohodnoťte tento článek!