Přejít na obsah

Lékaři zvonili klíči a křičeli: Julínku, odejdi!

zpět
30.11.2007

Přibližně čtyři stovky lékařů včera před budovou ministerstva zdravotnictví v Praze demonstrovaly, a to hlavně proti záměru ministra Tomáše Julínka (ODS) prodloužit základní týdenní pracovní dobu ze 40 na 48 hodin. Podle lékařů to znamená zavedení pracovních sobot...

Zvonili klíči a křičeli: „Julínku, odejdi!“

„Demonstrujeme proti pokusům ministra Julínka na českém zdravotnictví. Požadujeme, aby je zastavil,“ řekl Právu hlavní organizátor demonstrace Martin Engel, předseda Lékařského odborového klubu (LOK).

Julínek do koše, napsali doktoři

Lékaři Julínkovi před okno vyvěsili transparenty s nápisy Julínkovo zdravotnictví - novodobé nevolnictví, Julínek do koše, Julínek - hanba vlády, Julínek demisi a mnoho dalších.

U tribuny byla černá rakev se smutečními stuhami s nápisy: Revmatologický ústav, ÚHKT (Ústav hematologie), Úrazová nemocnice Brno a Endokrinologický ústav. Tato zařízení mají v důsledku Julínkovy reformy zaniknout.

Sporné přesčasy

Těsně před demonstrací se ministr sešel s prezidentem lékařské komory Milanem Kubkem a mj. jednali i o sporných přesčasech. Odbory chtějí ke 40hodinovému pracovnímu týdnu vyjednat v Bruselu 16 hodin přesčasu. Julínek chce, aby ke 40 hodinám si lékaři sjednali dobrovolně dalších osm hodin pracovní doby a vyjednali si přitom i zvýšení základního platu. Dalších osm hodin by mohli mít jako přesčas.

Místopředseda LOK Lukáš Velev reagoval, že Julínkův nápad je hloupost. „Nemocnice budou mít v příštím roce vyšší výdaje za DPH, zdravotnický materiál, energie a nezbude jim na vyšší platy,“ řekl.

Na závěr demonstrace Velev a Engel rakev položili před vchod do ministerstva. Dovnitř rakev nedovolily vnést městská policie a ochranka s tím, že by prý mohla obsahovat bombu…

Václav Pergl, Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Lékaři zvonili klíči a křičeli: Julínku, odejdi!

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Lékaři zvonili klíči a křičeli: Julínku, odejdi!

Komentáře

dalších 62 komentářů
skeptik Re:Re:Re:Re:Re:Re:je to lepší, než dřív  | 11. 12. 2007 16:20

žádnou zášť k nemocničním kolegům, mezi nimiž mám spoustu přátel, necítím. nemám a nikdy jsem neměl rád odbory, levou část politického spektra a organizace, které ji podporují. nelíbí se mi proti člk, která mi splývá s LOK a subjektem člk o.s., o kterém nikdo nic pořádně neví. zcela akceptuji pochopitelnou snahu odborů o co největší příjmy svých členů a přeji jim hodně štěstí. nemám pocit, že by kdy podpořily lékaře- soukromé podnikatele a nemyslím si, že bych měl důvod souhlasit s jejich argumentací. většina mých známých kolegů v privátu (nejen v čr) uvažuje obdobně. vulgarismy si nepotřebujeme, ty necháme odborářům..

Kyle Broflowski Re:Re:Re:Re:Re:je to lepší, než dřív  | 11. 12. 2007 14:14

Nevím, o jaké a čí závisti tady mluvíte. Já se pouze vyjádřil k vašim morálním kvalitám, které se b.t.w. projevují neustálým otíráním se o nemocniční lékaře. Nejsem jediný, kdo se na podkladě Vašich příspěvků domnívá, že úkolem Vás a vám podobným julínkospeleologů je poštvávat proti sobě privátní a nemocniční lékaře.Já privátům nezávidím zhola nic, z Vašich příspěvků je naopak na hony cítit nepochopitelná zášť vůči nemocničním kolegům.

skeptik Re:Re:Re:Re:je to lepší, než dřív  | 8. 12. 2007 11:41

je mi vás líto, rudý kolego. z babiček, které jste zachránil, mám určitě radost. v nemocnici jsem strávil 10 let, nemyslím, že jsem pracoval málo. do několika lůžkových zařízení včetně jednoho fakultního chodím operovat. o nemocniční lékaře se neotírám. pokud tam působí osoby s vašimi vyjadřovacími schopnostmi, slovníkem, politickými názory a uvažováním, o to více podporuji doporučení OECD, světové banky a dalších subjektů k výrazné redukci počtu lůžkových zařízení (nejen) v ČR. s vaší závistivostí to dotáhnete max. k nespavosti, hypertensi a ischemickým obtížím. be careful..

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné