Lékaři zvonili klíči a křičeli: Julínku, odejdi!

Titulní obrázek

Přibližně čtyři stovky lékařů včera před budovou ministerstva zdravotnictví v Praze demonstrovaly, a to hlavně proti záměru ministra Tomáše Julínka (ODS) prodloužit základní týdenní pracovní dobu ze 40 na 48 hodin. Podle lékařů to znamená zavedení pracovních sobot…

Zvonili klíči a křičeli: „Julínku, odejdi!“

„Demonstrujeme proti pokusům ministra Julínka na českém zdravotnictví. Požadujeme, aby je zastavil,“ řekl Právu hlavní organizátor demonstrace Martin Engel, předseda Lékařského odborového klubu (LOK).

Julínek do koše, napsali doktoři

Lékaři Julínkovi před okno vyvěsili transparenty s nápisy Julínkovo zdravotnictví – novodobé nevolnictví, Julínek do koše, Julínek – hanba vlády, Julínek demisi a mnoho dalších.

U tribuny byla černá rakev se smutečními stuhami s nápisy: Revmatologický ústav, ÚHKT (Ústav hematologie), Úrazová nemocnice Brno a Endokrinologický ústav. Tato zařízení mají v důsledku Julínkovy reformy zaniknout.

Sporné přesčasy

Těsně před demonstrací se ministr sešel s prezidentem lékařské komory Milanem Kubkem a mj. jednali i o sporných přesčasech. Odbory chtějí ke 40hodinovému pracovnímu týdnu vyjednat v Bruselu 16 hodin přesčasu. Julínek chce, aby ke 40 hodinám si lékaři sjednali dobrovolně dalších osm hodin pracovní doby a vyjednali si přitom i zvýšení základního platu. Dalších osm hodin by mohli mít jako přesčas.

Místopředseda LOK Lukáš Velev reagoval, že Julínkův nápad je hloupost. „Nemocnice budou mít v příštím roce vyšší výdaje za DPH, zdravotnický materiál, energie a nezbude jim na vyšší platy,“ řekl.

Na závěr demonstrace Velev a Engel rakev položili před vchod do ministerstva. Dovnitř rakev nedovolily vnést městská policie a ochranka s tím, že by prý mohla obsahovat bombu…

Václav Pergl, Právo

Ohodnoťte tento článek!