Přejít na obsah

Lékařka čelí obvinění, že podváděla pojišťovny

zpět
19.3.2008

Z podvodu obvinili komisaři zlínské hospodářské kriminality zlínskou plicní lékařku Ivanu Bočevovou. Podle policie je žena podezřelá z toho, že letech 2005 až 2007 vykazovala pojišťovnám zdravotní výkony, které však svým pacientům neprováděla. Během dvou let tak měla neprávem získat téměř čtyřicet tisíc korun. Lékařka však vinu popírá. Na případ upozornila jedna z jejích pacientek, která měla podezření, že doktorka na ni i jejího manžela vykazovala lékařské úkony, které jim přitom neprováděla...

„Podařilo se nám dokázat, že privátní lékařka respiračních nemocí si výkony vykazovala minimálně u devíti pacientů,“ potvrdil zástupce vedoucího zlínského oddělení hospodářské kriminality Robert Mařák. Podle něj se jednalo o desetikorunové až stokorunové položky. „Například u jednoho pacienta vykázala pětašedesát úkonů v hodnotě osmi tisíc korun. Nic z toho ale nikdy neprovedla. Jednalo se například o plicní inhalaci, která stojí čtyřicet korun,“ přiblížil dále Mařák.

Lékařská komora ženu loni vyloučila

Pětašedesátiletou ženu přitom loni v říjnu právě z těchto důvodů Česká lékařská komora vyloučila ze svých řad. „Tento problém jsme s ní řešili už několik let. Byla v tíživé finanční situaci. Snažili jsme se s ní určitým způsobem domluvit, ale protože došlo k opakovanému pochybení, museli jsme přikročit k razantnímu kroku, tedy vyloučit ji,“ potvrdil předseda zlínského Sdružení praktických lékařů Lubomír Nečas. Lékařka Ivana Bočevová, která se o zahájení trestního stíhání dozvěděla včera, se brání. „Není to pravda. Jsem nevinná a budu se taky patřičným způsobem bránit,“ sdělila včera Deníku. Podle ní mohlo dojít i k administrativní chybě. „Ale nikdy jsem nevykazovala nic neoprávněně,“ bránila se Bočevová. I přes vyloučení z lékařské komory však stále ordinuje. „Celou záležitost jsem totiž dala k soudu, takže mé vyloučení bylo zatím pozastaveno a čekám, až bude první líčení,“ vysvětlila lékařka. Podle mluvčí zlínské policie Jany Bartíkové vyšetřovatelům práci zkomplikovala jedna z pojišťoven, která s policií odmítala spolupracovat. K vyřešení případu měla nakonec pomoci média, která se o případ začala loni v srpnu zajímat. „Teprve po zveřejnění jednoho případu jsme obdrželi seznam pacientů a fiktivních výkonů, na základě jehož jsme mohli zahájit trestní stíhání lékařky,“ vysvětlila mluvčí.

VZP: Stěžovali si pacienti i lékaři

Problémy s doktorkou Bočevovou potvrzuje i Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), která s ní před sedmi lety ukončila smluvní vztah. „Obdrželi jsme několik anonymních stížností, ústně si stěžovali i někteří její kolegové. Trestní oznámení jsme ale na paní doktorku nepodali. Na základě provedených revizí došlo z její strany k finančnímu vyrovnání,“ potvrdil mluvčí VZP Jiří Rod. Podle kriminalisty Roberta Mařáka je to jeden z prvních případů na Zlínsku, kdy policie rozkryla tuto trestnou činnost v oblasti zdravotnictví. „Paní doktorku jsme obvinili z trestného činu podvodu, za který jí hrozí až tři roky vězení,“ podotkl komisař.

Regionální deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regonální deník

Komentovat článek: Lékařka čelí obvinění, že podváděla pojišťovny

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Lékařka čelí obvinění, že podváděla pojišťovny

Komentáře

dalších 5 komentářů
Jiri Wicherek Zajimavy nepomer  | 20. 03. 2008 23:40

"Během dvou let tak měla neprávem získat téměř čtyřicet tisíc korun." "Paní doktorku jsme obvinili z trestného činu podvodu, za který jí hrozí až tři roky vězení," podotkl komisař. Dnes jsem konecne obdrzel od jedne ZP vyuctovani pece poskytnute v nasem zarizeni za prosinec 2007. Z vyuctovani jsem seznal, ze jsme sice odvedli peci o pojistence teto ZP zhruba za 20000 (dvacet tisic) Kc, ale nejak jsem se nevesel do reulaci , limitu... nebocococo a ze nam tedy nebude uhrazena ni 1 Kc. Jinak receno, tu realne poskytnutou peci jsme poskytli na nase naklady. A ted to srovnani - pani kolegyne udajne pripravila ZP o 40 tis za dva roky, nas ZP o 20 tis za mesic... Kolegyni hrozi tri roky vezeni, ZP nehrozi nic... Jo, kolegove a kolegyne, kteri budou citit nutkavou touhu mne mne poucit, ze jsem blbem, ktery si za to muze sam, mohou zustat v poklidu. Vim to...

Lekár zo Slovenska Re:Pokladenský systém  | 19. 03. 2008 17:16

Povedal by som, že absolútne súhlasím, pretože v podstate sa každý pacient stáva revíznym lekárom. Je tu však jeden hodne veľký problém - pokladničný systém je systém otvorený, t.j. jedného dňa by prišlo do poisťovní viac bločkov na preplatenie, než by bola poisťovňa schopná preplatiť. Takže by bolo potrebné selektovať čo preplatiť a čo nie. A sme tam kde aj teraz.

starší lékař Jméno i příjmení  | 19. 03. 2008 14:23

Lékařka je zatím pouze obviněna a příčinlivá média hned uvádí plné jméno. ?!?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné