Přejít na obsah

Lékařka: Lidé se dostávají do hospiců později, než by měli

zpět
14.2.2010
Rodinná péče o nesoběstačného seniora
zvětšitRodinná péče o nesoběstačného seniora
Autor: Sestra

Rodinná péče o nesoběstačného seniora | Autor: Sestra

 

Lidé se často dostanou do hospiců později, než by měli, někdy jen pár dní před smrtí, tvrdí lékařka a zakladatelka hospicového hnutí Marie Svatošová.

Důvodem jsou podle ní kromě neochoty lékařů sdělovat pacientovi špatnou diagnózu i ekonomické zájmy, kdy si lékaři tyto pacienty drží, jelikož jim pojišťovny za péči platí. Lékaři to však rozhodně odmítají a takové nařčení považují za nehorázné. Svatošová označila jednání lékařů za neetické. V dostupnosti hospiců prý není problém, nečeká se déle než pár dní. „Lékaři by měli sdělit stav nemoci šetrně, ale na rovinu,“ míní. Připustila ale zároveň, že nelze zevšeobecňovat. V poskytování péče lidem na sklonku života a s bolestmi jsou na tom podle ní hůře praktičtí lékaři. Mluvčí praktiků Irena Kudrnovská odmítla, že by lékaři odmítali své pacienty do hospiců posílat. Nařčení, že tak činí kvůli penězům od pojišťoven, považuje za nehorázné. Praktici podle ní postupují u sdělování prognózy těžce nemocným pacientům individuálně. Někdy pacient navíc odmítne do zařízení nastoupit a chce se léčit doma, uvedla. Podle Svatošové jsou ale okresy, kde 80 až 90 procent praktiků vůbec nepředepisuje recepty na opiáty čili léky na tišení nesnesitelných bolestí. Jako příklad uvedla lékařku, jež údajně nepředepisovala opiátový lék pacientce krátce před smrtí, ač měla silné bolesti a lék potřebovala. Podle Svatošové převládá strach některých lékařů podávat pacientům na tišení bolesti opioidy, protože vyvolají závislost. Bylo však prokázáno, že u silných bolestí je opiát na místě a žádná závislost nevzniká. Podle předsedy Společnosti pro studium a léčbu bolesti Jiřího Kozáka se podávání opioidů bojí často i sám pacient či příbuzní, považují je prý za známku blížící se smrti. Kozák potvrdil, že někteří lékaři se mohou obávat dávat vyšší dávky opioidů. Nedostateční tišení bolesti však bylo podle něj velkým problémem tak před deseti lety. Nyní je na trhu více druhů opioidů, kromě injekční formy existují i tablety či náplasti. Oproti západní Evropě však má Česko, co se týče péče o nevyléčitelně nemocné, stále co zlepšovat, shodují se odborníci. Důležité je nejen tlumit bolest, ale postarat se o nemocného celkově. Včetně péče o pacientovu duši a ochotě pomoci jeho rodině. Řešením je vzdělávání lékařů. Také rodina pacienta by se měla víc bránit. Ptát se na prognózu, co se dá dělat, jak nemoc zastavit, zda dát přednost domácí či hospicové péči, míní Svatošová.


Klíčová slova

Autoři

ČTK

Související články

9.10. Stomik v hospicové péči Stomik v hospicové péči
0 příspěvků
9.9. Nemocnice musí být bezpečná pro pacienty i personál
0 příspěvků

Komentovat článek: Lékařka: Lidé se dostávají do hospiců později,…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Lékařka: Lidé se dostávají do hospiců později,…

Komentáře

další 2 komentáře
Paleczech Má paní pravdu  | 14. 02. 2010 19:13

Díky zvrhlému systému kapitace, kteří zavedli soudruzi ze Sdružení praktického lékařství ruku v ruce se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou řízenou bakalářem Šnajdrem skutečně praktičtí lékaři drží zuby nehty registrované pacienty, jak vodníci dušičky. Za jednoho pacienta máte závratných padesát korun hrubého, a to vás ten pacient může navštívit každý den a třeba desetkrát. Staří lidé jsou placeni kapitační platbou třikrát vyšší, tedy lékař dostane úžasných stopadesát korun hrubého za měsíc. No to jsou prachy,co. Při těchto směšných platbách se lékaři samozřejmě snaží udržet staré pacienty. Další přísun peněz jim geronti zaručují vypisováním různých posudků od sociálka. A kromě těchto ekonomických faktorů, staří lidé chtějí umírat doma, ne v žádném hospici. Spíše bych posílil domácí službu, než stavěl nové hospice. Z opiáty se skutečně šetří. Jenže při současných honech na doktory jak ze strany médií, tak advokátů a soudů si zkuste něco podělat při práci s opiáty. V ordinaci je šrumec, někde se vám ztratí opiátový recept a už jste na titulní straně Junge Fronte Heute. Když se uvolní zbytečně přísná kontrola podávání opiátů starým, pak se to možná zlepší. Do té doby ne. Fakt ne. A není to vina lékařů, je to vina společnosti, které lékaře vydírá,zneužívá a pomlouvá. Jediná dobrá věc je, aby lékaři z této posrané zemičky emigrovali. Tady se to prostě nezlepší.

člověk život se západní medicínou  | 14. 02. 2010 17:19

Vzdělávání lékařů ? Kromě bravůrních výkonů, při zachraňování života, je i druhá poloha medicíny, né tak ukázková ale nevyhnutelná z principu života samého. Pomoc při odchodu ze života , při nevyléčitelných nemocech, po těžkých zraněních která se s životem neslučují, po neúspěšných operacích,ve vysokém stáří, tam někde by měla být ošetřena psychologická a medikamentozní intervence.A na to se zapomíná, neboť se stáváte v západní medicíně-paradoxně/vycházející z kořenů kořenů pohanských nábožensvtí,křesťanství,a dosud nedostatečných poznatků vědy o principu a smyslu života / jen materiálem, bez psychické, duševní, či duchovní složky.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné