Lékárnám chybí zboží, pojišťovny platí pozdě

Peníze na nákup skladových zásob chybějí lékárnám na Olomoucku. Na jedné straně jim VZP platí i s měsíčním zpožděním, na straně druhé musejí samy dodržet termíny dohodnuté s dodavateli. „Peníze od VZP teď chodí až za šest i osm týdnů. To je snad nejdéle po splatnosti, co si pamatuju,“ říká lékárnice Zdeňka Beranová…

Peníze na nákup skladových zásob chybějí lékárnám na Olomoucku. Na jedné straně jim VZP platí i s měsíčním zpožděním, na straně druhé musejí samy dodržet termíny dohodnuté s dodavateli.

Na skladě tak mají jen to nejnutnější a léky častěji objednávají. Pacienti tak pro svůj medikament musejí do lékárny přijít opakovaně.

„Peníze od VZP teď chodí až za šest i osm týdnů. To je snad nejdéle po splatnosti, co si pamatuju,“ uvedla předsedkyně olomouckého sdružení České lékárnické komory Zdeňka Beranová, která provozuje lékárnu v Lutíně.

Dodavatelé tak podle ní musejí na platby často rovněž čekat.

„Zatím to tolerují, ale do některých lékáren už dodávky omezili. Nakupujeme v malých dávkách ze dne na den, abychom neměli peníze uložené ve skladu,“ řekla.

DÁLE ČTĚTE:
Slovensko: Lékárníci už nakupují léky
Slovensko: Lékárníci už nakupují léky

Podobné zkušenosti má rovněž Helena Lexová, majitelka jedné z olomouckých lékáren. „Na začátku prázdnin nám VZP dlužila už milion a tři sta tisíc korun víc než měsíc po splatnosti. Byla jsem nucena si vzít v bance půjčku na mzdy pro zaměstnance,“ podotkla.

Situace se podle ní odráží i na kvalitě služeb. „Nemůžeme nakupovat větší zásoby léků a častěji je objednáváme. Pacienti musejí přijít dvakrát,“ uvedla Lexová.

Lékárníci jsou vystaveni nepříjemným výtkám zákazníků, kteří jim problémy dávají za vinu.

„Špatně už chodím, a tak je pro mě složité, když musím pro jedny léky jít několikrát, protože je zrovna nemají,“ uvedla Jarmila Šmerková z Olomouce.

Majitelé lékáren se ohrazují. “ Lidé se na nás zlobí, ale my už nemůžeme držet na skladě ani léky, které jsme dříve běžně měli. Nemáme na to peníze. Měli by se spíš obracet na své poslance,“ prohlásila majitelka provozovny ve Velké Bystřici Helena Třísková.

Řešení ale i podle VZP nabízí jen komplexní reforma zdravotnictví. “ Ta se ale v nejbližší době vzhledem k neustálým změnám ve vládě zřejmě nedá očekávat.

Některé lékárny dodavatelům prodávají své pohledávky vůči nám,“ popsal ředitel olomoucké pobočky VZP Lubomír Machytka. Z padesáti lékáren v regionu k tomu kroku podle jeho slov zatím přistoupily asi tři.

Egon Havrlant, Olomoucký den

Ohodnoťte tento článek!