Lékárnám v menších městech a obcích hrozí krach

„Vysoké zisky, o kterých mluví pan ministr, možná mají velké nemocniční lékárny. Ty s měsíčním obratem do jednoho miliónu korun jsou po snížení marže skutečně ohroženy na existenci. V chebském regionu se to týká Plesné, Skalné, Lázní Kynžvart, Velké Hleďsebe a Lubů,“ říká v rozhovoru Předsedkyně okresní komory České lékárnické komory v Chebu Eugenie Chromá…

Předsedkyně okresní komory České lékárnické komory v Chebu Eugenie Chromá řekla Právu:

* Ve zdravotnictví musí šetřit. Proč ne snížením marží lékáren?

Ministr zdravotnictví David Rath klame veřejnost, když tvrdí, že z léku, který stojí 100 korun, mají lékárny 32 korun. O tuto částku se totiž dělí s distributory léků.

Konečná marže lékáren je kolem 19 procent, po lednovém snížení 16 procent. A to ministr hovoří o dalším snižování. Provozní náklady lékáren přitom rostou. K tomu musejí mít předepsané vybavení, včetně počítačového, zaměstnanci musejí vyhovovat požadavkům na vzdělání, ale na druhou stranu si lékárnu může otevřít kdokoli, třeba číšník.

* Skutečně je nyní ohrožena čtvrtina lékáren?

Vysoké zisky, o kterých mluví pan ministr, možná mají velké nemocniční lékárny. Ty s měsíčním obratem do jednoho miliónu korun jsou po snížení marže skutečně ohroženy na existenci.

Takzvané výdejny léků v menších městech měly problémy s udržením už dříve. V chebském regionu se to týká Plesné, Skalné, Lázní Kynžvart, Velké Hleďsebe a Lubů.

* Jak jinak tedy ušetřit?

Voláme po pevných cenách léků a vyrovnání formou přirážky. Dražší lék by měl nižší marži a třeba paralen marži vyšší. Dále podle mě schází kontrola farmaceutických firem.

Lékárny musejí pro finanční úřad dělat kalkulaci i na destilovanou vodu. A pak vám výrobce dodá dejme tomu lék na snížení cholesterolu jednou za 2500 korun a příští měsíc za 900 korun. To znamená, že původní cena byla nejspíš poněkud nadsazená.

Dalším problémem jsou nízkorozpočtové léky. Proč je pojišťovny hradí? Myslím, že na léky v řádu desetikorun každý dosáhne. Svou roli hrají i lékaři. Z receptu třeba zjistíte, že lékař předepsal pacientovi v rámci jedné návštěvy ve stejné účinné skupině čtyři druhy léků. Nikdo také nehlídá, když pacienti v průběhu léčby navštíví více lékařů, od kterých si nechají předepsat podobně účinkující nebo i stejné léky.

* Předepisují čeští lékaři obecně příliš mnoho léků?

Určitě. Vidíme to na tom, kolik se nám vrací prošlých nebo neužívaných léčiv. Jen za naši jednu chebskou lékárnu to dělá více než sto kilogramů ročně a to jsou pouze léky, kterých se pacienti nezbaví jinak. Vracejí dokonce i prošlý inzulín, tak asi někde bude chyba.

* Jak se opatření ministerstva zdravotnictví konkrétně dotknou zákazníků lékáren?

Obávám se, že to přinese zásahy na úkor péče o pacienty. Lékárník si rozmyslí, jestli bude mít dvě nebo tři laborantky. Lékárny si také nebudou moci dovolit držet velký sklad léků. Může tak dojít k výpadkům a pacienti tak budou muset pro své léky přijít vícekrát.

* Pokud dnes lékárnická komora vyhlásí stávku, připojíte se k ní?

Určitě. To není nějaký truc. Kroky ministerstva zdravotnictví znamenají ohrožení existence celého oboru a proti tomu se musíme ohradit.

Romana Nájemníková, Právo

Regionální mutace

Ohodnoťte tento článek!