Lékárníci a zubaři chtějí jednat se Sobotkou o financování oborů

stomatologie, zubař

O nedostupnosti léků, zdravotnických zákonech a financování lékáren a zubařských praxí chtějí ve středu s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) jednat prezident České stomatologické komory Pavel Chrz a prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba. Setkají se ve Sněmovně.

Komory to oznámily ve společné tiskové zprávě.

Komory uvedly, že o schůzku požádaly kvůli dlouhodobému upřednostňování finančních požadavků lůžkových zařízení na úkor soukromých ambulancí a veřejných lékáren. „V rámci nutného navýšení financování zdravotnictví nesmí být opomíjena lékárenská a stomatologická péče,“ napsaly ve společné tiskové zprávě. Soukromé veřejné lékárny a zubařské praxe jsou podle nich zejména ve venkovských oblastech podfinancované a v posledních letech tak zde kvůli ekonomickým problémům značně ubylo zdravotnických profesionálů.

Zástupci zubařů a lékárníků by s premiérem rádi jednali o požadavku na zvýšení mezd nejen v nemocnicích, ale v celém zdravotnictví, včetně soukromé sféry. Lékárníci by navíc rádi prosadili změnu v odměňování lékáren, dosavadní obchodní marži by měla doplnit pevná částka jako odměna za práci lékárníka.

Šéfové lékárnické a stomatologické komory by se Sobotkou chtěli mluvit také o problémech souvisejících se zdravotnickou legislativou. Tématem by měl být i nedostatek léků způsobený reexporty a nejednotným přístupem výrobců a distributorů k jednotlivým lékárnám, což má podle lékárníků vliv na výši spoluúčasti pacientů.

Sobotka v neděli slíbil desetiprocentní zvýšení platů ve zdravotnictví. Podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) je na to třeba najít navíc 3,5 miliardy korun pro příští rok, náklady chce ministr pokrýt hlavně zvýšením plateb za státní pojištěnce. K vypracování záchranného plánu pro zdravotnictví vyzvala vládu Česká lékařská komora. O situaci zdravotnictví by měla v úterý jednat vládní koalice spolu se zástupci krajů, lékařské komory a lékařských a zdravotnických odborů.

Ohodnoťte tento článek!