Přejít na obsah

Lékárníci: Ať Rath doloží, že se na léky nebude doplácet

zpět
6.12.2005

Představenstvo České lékárnické komory žádá ministra zdravotnictví Davida Ratha, aby doložil své tvrzení, že občané opravdu nebudou od ledna příštího roku na vybrané léky více doplácet. "Na zpoždění MZ opět zbytečně doplatí pacienti. Budou po určité období doplácet více, než je záměrem nové vyhlášky," říká Lubomír Chudoba...

PRAHA - Představenstvo České lékárnické komory žádá ministra zdravotnictví Davida Ratha, aby doložil své tvrzení, že občané opravdu nebudou od ledna příštího roku na vybrané léky více doplácet.

„Na zpoždění ministerstva zdravotnictví opět zbytečně doplatí pacienti. Budou po určité období doplácet více, než je záměrem nové vyhlášky,“ uvedl prezident České lékárnické komory Lubomír Chodoba.

„Ať pan ministr dokladuje, pokud a jak je u všech přípravků zaručeno, že firmy budou snižovat cenu léků tak, aby pacient nedoplácel. Případně ať jasně sdělí veřejnosti, proč si pacienti budou muset na některé léky připlatit. Chci by začal mluvit pravdu, nebo dokladoval, že ji mluví,“ řekl Právu Chodoba.

Zdravotní pojišťovny vydají ročně na léky asi 38 miliard, celkem se utratí za léky 55 miliard. Pacienti tedy na léky doplácejí ročně přes 17 miliard korun.

Podle představenstva lékárníků Rath „lékovou vyhlášku“, která má od 1. ledna stanovit ceny jednotlivých léků hrazených ze systému veřejného zdravotního pojištění, dodnes nepodepsal.

Lékárny tedy nebudou mít včas číselník, podle kterého přizpůsobí zásoby s ohledem na připravované změny v úhradách.

„Požadujeme, aby ministr minimálně o měsíc pozdržel její účinnost, tj. od 1. února. Pacienti by v lednu dopláceli i na léky, na které v únoru už doplácet nebudou,“ uvedl šéf České lékárnické komory.

Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Lékárníci: Ať Rath doloží, že se na léky nebude…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné