Přejít na obsah

Lékárníci boj o poplatky nevzdávají

zpět
8.4.2009

Lékárna Slezské nemocnice stále nabízí pacientům úhradu regulačních poplatků, a to i přesto, že ostravský soud vydal předběžné opatření, které tomu mělo zabránit. Majitel soukromé lékárny Marek Hampel se s tím ale smířit nechce, obrátil se znovu na soud, aby nařídil výkon předběžného opatření. A proti poplatkům chtějí bojovat i další provozovatelé, desítky z nich se obrátilo na Grémium majitelů lékáren, aby jim pomohlo s vypracováním žaloby...

Předseda představenstva Grémia majitelů lékáren a majitel soukromé opavské lékárny Marek Hampel chce dosáhnout toho, aby lékárna dodržovala předběžné opatření, které vydal Krajský soud v Ostravě. Tím, že nyní zařízení spadající pod Slezskou nemocnici v Opavě nabízí pacientům možnost individuálních žádostí o proplácení poplatků, totiž podle Hampela toto soudní nařízení obchází.

„Oni obcházejí nejen zákon o veřejném zdravotním pojištění, který je platný, ale obcházejí i usnesení soudu a předběžné opatření, které jim ukládá, aby se zdrželi jakéhokoliv jednání, které povede k úhradě regulačních poplatků za pacienty,“ vysvětlil důvod svého postupu pro Zdraví.Euro.cz Hampel.

Po konzultacích s advokátní kanceláří se rozhodl, že se obrátí na soud znovu, aby zdokumentoval, zda je opatření obcházeno a případně zajistil jeho výkon.

Lékárna poplatky nehradila dva dny, poté se ale na webových stránkách nemocnice objevila informace, že lidé mohou žádat o proplácení individuálně. A na takový systém se podle hejtmana kraje Jaroslava Palase (ČSSD) předběžné opatření nevztahuje. Hampel se na soud obrátil v pondělí, rozhodnut by měl do 15 dní.

Desítky lékárníků chystá další žaloby

Rozhodnutí ostravského krajského soudu vyvolalo mezi lékárníky naději, že podobně by mohl rozhodnout soud i v jejich případě. Od té doby se na Grémium majitelů lékáren obrátily desítky provozovatelů lékáren z různých částí republiky s žádostí o pomoc.

„Provozovatelé to s námi konzultují a zřejmě dojde v několik a případech k podání nové žaloby, ale zatím nedokáží říci kolik jich bude a kdy budou podány,“ dodal Hampel.

Na grémium se podle něj kvůli právní pomoci obracejí i nečlenové. V případě, že by soud návrhům na předběžné opatření vyhověl, nemají ale lékárníci vyhráno. „Pokud soud vyhoví i jiným návrhům na předběžné opatření, pak hrozí to, že se kraje budou tímto postupem inspirovat,“ obává se Hampel.

Česká lékárnická komora zvýšený zájem svých členů o právní služby nezaznamenala. „Od rozhodnutí ostravského soudu jsme z výšený zájem nezaznamenali, jsme ale připraveni právní poradenství našim členům poskytnout,“ uvedl pro Zdraví.Euro.cz prezident komory Stanislav Havlíček.

V nejbližších dnech by podle něj mělo své šetření skončit i ministerstvo vnitra a podat výzvy na kraje. „Další podrobnosti ale nevím, předpokládám, že do konce týdne budeme vědět víc,“ doplnil.

Michaela Svobodová, www.Zdravi.Euro.cz


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: Lékárníci boj o poplatky nevzdávají

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Lékárníci boj o poplatky nevzdávají

Komentáře

1 komentář
A.Hladký „rady“ Pecinova úřadu  | 8. 04. 2009 23:13

V souvislosti s tématem je vhodné upozornit na zajímavou informaci, která se objevila na webu SAS. Jde o odpověď Pecinova úřadu na dotaz SASu ohledně akce, ve které ÚOHS dával krajům školení kolem vybírání poplatků. Zajímavá je zejména pasáž, ve které ředitel Križan vysvětluje, že ÚOHS jako „centrální koordinační, poradenský, konzultační a monitorovací orgán“ má vlastně vydávat „svá nezávazná stanoviska, která mají sloužit jako doporučení, jak postupovat v souladu s pravidly veřejné podpory“, tedy jinými slovy radit, jak daleko lze jít, aby ještě nebyl jasně porušen zákon. Takže by asi nemělo překvapit, až příště třeba policie zřídí infolinku, ve které bude radit v oblasti domácího násilí … těm násilníkům, jak daleko mohou dojít, aby ještě nebyli postižitelní. Informace je na adrese http://www.sasp.cz/novinky/29032009.htm není zaheslovaná a hodí se ji přečíst pozorně a několikrát.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné