Lékárníci čekají na termín schůzky s ministrem Sobotkou

Lékárníci se odpovědi na žádost o přijetí u ministra financí Bohuslava Sobotky nedočkali. Chtějí s ním jednat o obchodní přirážce na léky, která by se podle nich měla změnit. Z levnějšího léku by měl lékárník vyšší procento zisku než z drahého, dosud se procento neliší…

„Na sekretariátu ministra nám řekli, že pan ministr má náš dopis u sebe a určitě se s námi tento týden sejde. Termín neupřesnili,“ řekl předseda Grémia majitelů lékáren Dušan Holečko.

V pátek budou lékárníci z grémia a Asociace provozovatelů lékáren jednat s náměstky ministerstva zdravotnictví o zákonu o léčivech. Na sestupné marži se již dříve s ministrem Davidem Rathem shodli. Z levného léku by marže byla 33 procent, z drahého šest až deset procent.

Jednání s ministrem Rathem bojkotuje Česká lékárnická komora, chce mluvit pouze s premiérem Jiřím Paroubkem. Rath prosadil od ledna pokles marže z původních 32 na 29 procent. Podle komory tak ohrozil ekonomiku čtvrtiny z 2300 českých lékáren.

Lékárníci podle Holečka zákon o léčivech vítají, mají ale výhrady k některým paragrafům, které byly do normy doplněny až ve sněmovně. Vadí jim, že by firmy mohly obejít lékárnu a dodávat léky přímo do ordinací. Nelíbí se jim ani to, že by lékaři v ordinacích vydávali léky sami, stejně jako virtuální internetová lékárna, která by nebyla navázána na kamennou lékárnu, a prodej léků přes internet.

Česká lékárnická komora sdružuje na 7000 lékárníků, členství v profesní organizaci je pro ně povinné. Lékárníci, kteří vlastní jednu či více lékáren, jsou současně členy Grémia majitelů lékáren. Tato organizace má 500 členů. Asociace provozovatelů lékáren zastupuje pět největších řetězců, celkem 200 lékáren.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!