Lékárníci chtějí navýšení plateb za poskytování lékárnické péče

Lékárníci chtějí navýšení plateb za poskytování lékárnické péče, které by nepoškodilo pacienty.

Na sjezdu delegátů České lékárnické komory (ČLnK), který se od pátku do včerejška konal v Benešově, k navýšení plateb vyzvali poslance i budoucí vedení ministerstva zdravotnictví. K prioritám lékárníků patří zavedení pevných doplatků na léky pro všechny pacienty v každé lékárně, změna principů systému odměňování za lékárenskou péči a vytvoření pravidel vzniku sítě lékáren.

Podle prezidenta ČLnK Lubomíra Chudoby je ČR jedna z posledních zemí v Evropské unii, kde příjem lékárny závisí na tom, jak drahý lék vydá. „To je věc, která nemá obdoby a není spravedlivá,“ uvedl Chudoba. Lékárníci by podle něj měli být placeni za svou práci a ne dle ceny léku, vydělali by na tom i pacienti. Změna systému plateb by měla pomoci například menším lékárnám, kde je výrazně nižší průměrná hodnota receptu než třeba u nemocničních lékáren.

Zavedení systému pevných doplatků, které je také běžné v mnoha evropských zemích, by dalo pacientům přehled, kolik budou na své léky doplácet, protože by byla výše doplatku ve všech lékárnách stejná. Podle prezidenta ČLnK by to nevedlo ke zvýšení doplatků, ale naopak k jejich snížení, protože stát může na ceny léků vypsat soutěž.

Vznik sítě lékáren by měl podpořit fungování lékáren na venkově, kde se často potýkají s problémy a je třeba zachovat obslužnost pacientů. „Síť by měla zajistit, aby nevznikaly nové lékárny tam, kde nejsou potřeba, a aby nezanikaly tam, kde potřeba jsou,“ řekla včera mluvčí ČLnK Michaela Bažantová. Lékárníci by chtěli zavést pravidla vzdáleností mezi lékárnami a také pravidla počtu lékáren dle počtu obyvatel v dané obci nebo městě.

Malé lékárny mohou podpořit pojišťovny, které by například za prvních 500 receptů měsíčně nastavily těmto zařízením vyšší sazbu za recept.

Na základě rozhodnutí delegátů ČLnK by také měla být vytvořena pracovní skupina pro eRecept a lékový záznam pacienta. Cílem je zpřístupnit záznam lékárníkům, aby mohli zajistit bezpečné užívání léků a správně vyhodnotit veškeré okolnosti terapie. Elektronické recepty zavedl v Česku zákon v roce 2007. Od roku 2018 bude pro lékaře předepisování eReceptů povinné.

Představenstvo ČLnK má také připravit návrh zákona, který umožní svobodný výkon povolání díky výlučnému většinovému vlastnictví lékáren pouze lékárníky obdobně, jako je tomu například v Rakousku, Dánsku, Finsku, Francii, Německu, Maďarsku, Lucembursku, Španělsku a dalších zemích EU. Cílem je mimo jiné i obrana proti tlaku majitelů lékáren, například do marketingových akcí.

Jednotný model by dle lékárníků mělo mít i nastavení služeb lékáren v době státních svátků, nyní je to v každém kraji řešeno jinak.

Česká lékárnická komora vznikla v roce 1991, má přes 8800 členů. Mohou jimi být všichni absolventi oboru farmacie na příslušné fakultě v tuzemsku nebo v zahraničí. Pro farmaceuty pracující v lékárnách v České republice je členství povinné.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!