Přejít na obsah

Lékárníci chtějí stejné doplatky za léky ve všech lékárnách

zpět
5.5.2010
lékárna
zvětšitlékárnaZdroj: allhealthcare.monster.com

lékárna | Zdroj: allhealthcare.monster.com

 

Česká lékárnická komora požaduje, aby se nová vláda, která vzejde z voleb, zasadila o jednotné doplatky za léky hrazené ze zdravotního pojištění.

„Výrazně to zjednoduší orientaci pacientů v cenách léčiv,“ řekl Právu v úterý Stanislav Havlíček, prezident uvedené komory.

Dosud je to tak, že doplatky za léky jsou v lékárnách různé a významně se liší ne o koruny, ale o desetikoruny, ba stokoruny. Pacienti tak obcházejí lékárny a hledají, která z nich má doplatek na jejich lék nejmenší.

„Prosazujeme jednotné doplatky, léta ale vlády nebyly schopny je zavést,“ uvedl Havlíček. „Budouli zavedeny, budou mít pacienti rovný přístup k lékům, což dosud není, a nebudou ovlivňováni různou výší doplatku. Budou tak platit ve všech lékárnách stejně.“

Havlíček se vyjádřil i k tolik kritizovanému poplatku za položku na receptu 30 korun, kterou zavedl exministr zdravotnictví Tomáš Julínek za ODS.

Havlíček uvedl, že „z tohoto třicetikorunového poplatku zůstanou v lékárně jen zhruba dvě koruny“. Vybraný poplatek od pacienta 30 korun se prý promítá do slevy doplatku pacienta nebo v tom, co za pacienta platí zdravotní pojišťovna.

„Každý lékárník ze zákona musí regulační poplatek do ceny léku rozpustit,“ řekl Havlíček. „Je smutné, že poslanci ODS nejsou schopni ho v předvolebních mítincích lidem vysvětlit.“


Autoři

Václav Pergl, Právo

Komentovat článek: Lékárníci chtějí stejné doplatky za léky ve…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Lékárníci chtějí stejné doplatky za léky ve…

Komentáře

dalších 26 komentářů
j Reakce  | 7. 05. 2010 10:03

netuším, jestli je to porušení hosp. soutěže. V naší zemi, v našem právním prostředí, se může všecho, jedinec nezmůže nic. Komu oznamovat? Když úřad pro ochranu hospodářské soutěže koná resp. nekoná v otázce proplácení poplatků? A že ty informace nemáte? Myslíte to vážně? Jestli pracujete ve zdravotnictví, tak to přece musíte vědět! Vždyť to je naprosto standardní praxe. Nejen u Xyzalu. Naše komora na to léta upozorňuje odpovědné orgány a NIC se neděje! Pokud se to nezarazí změnou legislativy (když to jde v Německu, rakousku, Francii, atd proč by to nešlo u nás), nikdo s tím nic nenadělá. Nějaká oznamovací povinnost... V případě transparentního výběrového řízení (uplatní se tvrdé konkurenční prostředí v období určení té ceny, to nebude určovat úředník - jistě bude mnohem nižší než dnešní maximální) s následným stanovením pevné ceny a nemožností tuto cenu již měnit, tak se to nebude dit nebo alespoň ne tak okatě. A podle mě prostě rohlík není lék, není hrazen ze zdrav. pojištění, tak to nejde srovnávat. To není o nějaké garantované vysoké marži. Můžete si být jistý, že celkový objem marže by byl nižší než dnes. Ale proč má pacient, nemocný člověk, někde za stejný lék platit 3 stovky, někde 50 a někde nic. Lidem bohužel moc nejde o tu kvalitu, s tím mám mnoho zkušeností. A o tom nenávistném prostředí jsem už psal. I o té nerovnoměrné koncentraci jsem už psal. V zájmu pacientů je to, aby se udržely malé lékárny v malých obcích, na předměstí měst apod. ne jen v blízkosti nemocnic, poliklink, centrech měst a obchodních centrech

SIiver69 Reakce  | 6. 05. 2010 18:06

Ad Xyzal. To co popisujete o Xyzalu je porušení pravidla hospodářské soutěže. Pokud je to opravdu tak, máte oznamovací povinnost tak konejte. Já tyto informace nemám. Ad kvalita. Kdo byl někdy v nemocnici agelovské a nebo v síti lékáren Dr. Max tak ten rozdíl viděl na vlastní oči. A nebo Moje ambulance. To není jenom o nejnižších cenách, ale i o kvalitě. Ale nechci tady obhajovat řetězce. Ad předvídatelné ceny léků v lékárnách. To se mi právě nelíbí a o tom jsem už psal proč. Viz rohlíky.

j Silverovi  | 6. 05. 2010 16:14

ono nejde o nějaký socialismus nebo kapitalismus. Chceme jen podmínky běžné v západních zemích. Jde o to, aby spoluúčast byla nějak logicky daná a předvídatelná, aby pacient znal předem svou spoluúčast na předepisovaných lécích, aby byla po určitou dobu stabilní a ne se doplatky měnily s každou dodávkou, aby i lékař věděl a měl se jak dozvědět, kolik bude pacient doplácet za lék, který mu předepisuje apod. I v menších městech a na vesnicích žijí lidé. Současný stav vede jen ke koncentraci lékáren do ekonomicky atraktivních lokalit a postupném úpadku v oblastech ne tak atraktivních. Nemyslím si, že toto je v zájmu pacientů, jak se snažíte tvrdit. Vám přijde normální, když např. za takový Xyzal 90 tbl se doplácí 100 Kč při normální objednávce (při jeho ceně cca 500 Kč), a pokud se objedná přes dealera v množství 10 ks a víc, tak je bez doplatku? To vám přijde v pořádku? A to je jen ilustrativní příklad, jak se obchází cenová regulace, jak výrobní firma obchází nutnost snížit cenu plošně pro všechny lékárny a všechny pacienty. Děje se to zcela běžně a neskutečně to rozeštvává pacienty proti lékárnám a lékárníkům, politiky proti lékárníkům a lékárníky mezi sebou. Ano, řetězce typu Moje ambulance, Agel atd. jsou něco podobného v lékařském sektoru. A vede to ke zlepšení kvality? Pochybuji o tom.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné