Lékárníci dali trestní oznámení kvůli plakátům, cítí se poškozeni

Česká lékárnická komora odeslala v úterý policii trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli billboardům, které se objevily na několika místech republiky. Podle ní obří plakáty s nápisem, že si lékárníci ceny léků diktují, poškozují lékárnický stav, komoru i jednotlivé lékárníky…

ČTK to dnes řekla právnička komory Monika Bakešová.

Na billboardu stojí muž v bílém plášti se vztyčeným ukazovákem před regálem s krabičkami, vedle něj je zelený lékárnický kříž. Snímek doplňuje nápis: Lékárníci mají právo diktovat si ceny léků. Pod ním je podpis J.M., lékárník. Nechybí dovětek: Volím ODS.

„Česká lékárnická komora se okamžitě pokusila zjistit, kdo tuto reklamu zadal, ovšem bezúspěšně. Jisté je, že muž na reklamě není lékárník a že zadavatelem reklamy není žádný lékárník ani Česká lékárnická komora,“ řekla Bakešová.

Podle ní poté, co policie zadavatele zjistí, se komora chystá podat žaloby o omluvu

a případné odškodnění. Obrátí se i na příslušný krajský živnostenský úřad, který na reklamu dohlíží. Podle právničky billboardy porušují totiž i obchodní předpisy a zákon o regulaci reklamy.

Komora žádá policii o prověření toho, zda někdo kampaní nespáchal šest trestných činů. Mezi ně patří podněcování k nenávisti vůči skupině osob, tedy vůči lékárníkům.

Podle právničky je reklama zobrazuje jako lidi, kteří si ceny léků sami určují. „Přitom je tu poměrně přísná cenová regulace, takže to není možné,“ podotkla Bakešová.

Plakáty podle ní mohou šířit i poplašnou zprávu. V lidech totiž mohou vzbuzovat obavy z toho, že nyní lékárny na protest zdraží. Porušeno mohlo být i autorské právo, míní komora.

Autora zeleného lékárnického kříže totiž nikdo nepožádal o povolení smět symbol na billboardech užít. Trestní oznámení se týká i pomluvy, poškozování cizích práv a nekalé soutěže.

Lékárníci se domnívají, že je neznámý pachatel chce zneužít i k předvolebnímu boji. Lékárníci již delší dobu vystupují proti snížení marží na léky a politice ministra Davida Ratha.

Před ministerstvem zdravotnictví jich před deseti dny demonstrovalo asi 1500. Minulý týden pak na tři hodiny zavřeli lékárny. Rath jejich protest označil za stávku milionářů, podle něj jde lékárníkům jen o zisk. Zmínil se i o jejich napojení na ODS.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!