Lékárníci: Hrubý výnos lékáren klesne kvůli nižší marži o 11%

Hrubý výnos lékáren klesne podle propočtů České lékárnické komory kvůli tříprocentnímu snížení marží v průměru o 11 procent. Lékárna s milionovým měsíčním obratem tak přijde měsíčně o 22.700 korun. Řekl to člen představenstva České lékárnické komory Michal Hojný…

PRAHA – který vede lékárnu v IKEM. Komora výsledky předala ministerstvu zdravotnictví.

Marže snížila z 32 na 29 procent na návrh ministra Davida Ratha vláda. Podle komory tento krok ohrozí až čtvrtinu z 2200 lékáren, a to hlavně ty malé. Proti poklesu obchodní přirážky a dalším Rathovým krokům chtějí lékárníci ve čtvrtek protestovat před ministerstvem, v pondělí na tři hodiny zavřou lékárny.

Ministr označil lékárnickou stávku za stávku milionářů. Uvedl, že marže se snížila v minulosti již několikrát, počet lékáren ale neustále roste. „Lékáren přibývá, ale takřka výhradně v obchodních centrech. Menší lékárny na periferii mají problémy,“ řekl Hojný. Uvedl, že Česko ve srovnání s ostatními státy v Evropě vyšší marži nemá. Přirážka patří naopak k nižším.

Podle propočtů komory má průměrná lékárna měsíční obrat 1,25 milionu korun. Nejvíce lékáren se vejde do obratu mezi 800.000 a 1,5 milionu. Kvůli nižšímu výnosům hrozí podle Hojného menším lékárnám zánik nebo omezení provozu z 12 na osm hodin. Hojný připomněl, že zatímco průměrné mzdy lékařů a sester se obvykle zvedají, lékárníkům v posledních letech klesají.

Podle komory mají po snížení marže lékárníci z ceny léků asi 17,7 procenta. O obchodní přirážku se totiž dělí s distributory. Poradce ministerstva zdravotnictví Jindřich Graf na semináři uvedl, že lékárníkům z ceny a DPH zůstává 21 procent, což je asi osm miliard korun ročně.

Před poklesem marže to bylo devět miliard, řekl Graf. Podle něj tedy úspora činí miliardu. „Marže se na 32 procent snížila v roce 1999. Od té doby se zvýšil objem

prodeje léků nejméně o 50 procent. Je zřejmé, že 32 procent ze sta je víc, než je 29 procent ze 150,“ dodal Graf. I při růstu nákladů na energie a další věci lékárníci podle něj vydělají víc.

Snížení marže jako jedinou cestu k úsporám lékárníci odmítají. Volají po účelném používání léků. Navrhují mimo jiné zavedení databáze, v níž by lékaři a lékárníci viděli, jaké přípravky nemocný užívá. Odpadlo by tak plýtvání i nevhodné kombinace. Jen do lékárny v IKEM lidé za poslední měsíc vrátili 29 kilogramů nepoužitých léků za téměř 354.000 korun, řekl Hojný.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!