Lékárníci i pacienti chtějí jednotné ceny léků

„Ceny léků se výrazně mění dvakrát v roce a ještě ve čtvrtletí, ale to už je úprava méně výrazná. Nám se samozřejmě nelíbí, že se z pacientů stávají turisté…

Plzeň – Až o sto korun se liší ceny léků v lékárnách. U některých z nich mohou rozdíly v ceně dosáhnout deseti korun, u nejdražších i sto korun. To je případ léku Omnic 04. V jedné plzeňské lékárně byl k mání za 97,50, sousední už za 191, 70 a v další se jeho cena vyšplhala na rovných 197 korun. Pro pacienty i pro lékárníky by bylo velmi výhodné, kdyby ceny léků a jejich doplatky byly v každé lékárně stejné, a pacienti by nemuseli vyhledávat lékárny, kde je lék levnější. Lékárníci za to ovšem nemohou.

„Nás tato situace trápí a už léta bojujeme o stejné ceny,“ řekl nám vedoucí lékárny U Zlatého lva v Plzni Aleš Řehula.

„Ceny léků se výrazně mění dvakrát v roce a ještě ve čtvrtletí, ale to už je úprava méně výrazná. Nám se samozřejmě nelíbí, že se z pacientů stávají turisté, kteří obíhávají jednu lékárnu po druhé a hledají, kde zaplatí menší doplatek. Není výjimkou, že přijdou pacienti lék vrátit, protože mají možnost ho získat jinde levněji,“ upozornil lékárník.

Stává se totiž, že některé lékárny seženou lék od distributora levněji, někdy například i proto, že ho vezmou od dodavatele větší množství, ten jim poskytne množstevní slevu a lékárny ho pak mohou levněji prodávat.

„Nás jen mrzí, že někteří pacienti nás mají za handlíře a zloděje, kteří šroubují ceny nahoru, ale tak to skutečně není,“ dodal Řehula. Česká lékařská komora požaduje, aby ceny léků a jejich poplatky byly jednotné, a dokonce tento návrh předložila ministerstvu financí. Prozatím však její argumenty nebyly vyslyšeny.

OLGA ČERMÁKOVÁ, Plzeňský deník, 9.1.2002

Ohodnoťte tento článek!