Lékárníci kritizují přeřazení dvou léků mezi vydávané na předpis

Česká lékárnická komora (ČLK) kritizuje přeřazení dvou léků s dextrometorfanem ve formě pastilek mezi vydávané pouze na předpis. Lékárny se na změnu podle ní nemohly předem připravit, informovala komora v tiskové zprávě.

V jiné formě navíc léky zůstávají volně prodejné. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) v úterý změnil výdej léků zneužívaných kvůli halucinogenním účinkům. Podle mluvčí Lucie Přinesdomové se podrobněji zaměřil i na sirupy s touto látkou, která patří mezi opioidy.

Lékárníkům vadí, že dostali zprávu o změně u tablet Stopex a pastilek Vicks Meddex s medem až v den, kdy vešla v platnost. „Pohotovostní lékárny s nočním provozem tak dokonce neměly žádnou šanci ji oficiálně získat. Takový způsob informování státním orgánem je z pohledu komory naprosto neakceptovatelný. Změně způsobu výdeje musí vždy předcházet její zveřejnění v dostatečném časovém předstihu,“ uvedla mluvčí komory Michaela Bažantová.

Podle mluvčí SÚKL nebylo možné lékárníky informovat dříve než v úterý, protože nejprve se museli výrobci léků vzdát možnosti odvolání proti rozhodní ústavu. Potom prý samy firmy lékárny informovali e-mailem. Zároveň ale bylo nutné změnit způsob výdeje rychle, protože v poslední době se objevilo mnoho případů jejich zneužití.

Lékárníkům také vadí, že další formy léků s dextrometorfanem jako jsou sirupy zůstaly volně prodejné. SÚKL ale o jejich zneužívání podle Přinesdomové žádné informace nemá. Firmy, které je v Česku prodávají, mají povinnost případná podezření pečlivě sledovat.

Tablety a pastilky s dextrometorfanem měly být podle ČLK zařazeny raději do kategorie výdeje bez lékařského předpisu s omezením počtu balení jako například léky s pseudoefedrinem. Podle Přinesdomové je ale riziko u léků, kterých se změna týká, už u jednoho balení.

Pokud je lék užíván podle doporučeného dávkování, je bezpečnou léčbou suchého kašle. V případě nerespektování dávkování se ale může objevit například euforie, nekontrolovatelný smích, pocení, ale také nauzea a zvracení, zkreslené vnímání reality či paranoia.

Léčivá látka dextromethorfan patří mezi opioidy a používá se k léčbě suchého, dráždivého a neproduktivního kašle u dětí, dospívajících a dospělých. V malém množství obvykle nemá žádné vedlejší účinky. Všechny léky s touto účinnou látkou byly dosud v lékárnách vydávány bez lékařského předpisu.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!