Přejít na obsah

Lékárníci mohou přinést miliony úspor

zpět
16.1.2013
lékárna
zvětšitlékárnaZdroj: lepost.fr

lékárna | Zdroj: lepost.fr

 

Každý lékárník může svými zásahy ušetřit řádově desítky až stovky tisíc korun ročně. Vyplývá to z pilotního projektu evidence úspor podporovaného Českou lékárnickou komorou. Za devět měsíců fungování zaznamenal úspory 260 tisíc. To je víc, než se čekalo. Většinu ušetřili pacienti, část ale i veřejné pojištění. „Prokazuje se, že naše práce má smysl,“ říká autor projektu, lékárník Josef Vaníček.

Do projektu s názvem Evidence based Pharmacy se zapojilo asi sto lékárníků, většina evidovaných úspor ale připadá na samotného Vaníčka, který zadává do evidence svoje zásahy nejpoctivěji. Jaký je v lékárnách celkový potenciál úspor, si netroufá odhadnout, ale prokázalo se, že to bude nezanedbatelná částka. Kdyby ovšem k úsporám byli lékárníci motivovaní i jinak než svým nadšenectvím. Zatím se totiž lékárníkovi vyplatí vydat co nejdražší lék, z něhož získá vyšší marži.

Pojišťovny i ministerstvo zdravotnictví jsou zatím k odměňování lékárníků za úspory skeptické. „Dnes, kdy není plošně využíván elektronický recept, jsou úspory těžko prokazatelné, a je tedy prakticky vyloučené je odměňovat,“ uvádí mluvčí ministerstva Viktorie Plívová.

Stejně reaguje i Všeobecná zdravotní pojišťovna. „V současné době chybí i povinná evidence, že lékárna zaměnila pacientovi předepsaný lék, i když pojišťovna po takovém povinném reportování dlouhodobě volá,“ doplňuje její mluvčí Jiří Rod.

Česká lékárnická komora chce projekt po pilotní fázi rozšířit a pak jej využije v jednáních s pojišťovnami. Po změně odměňování lékáren totiž volá dlouhodobě.


Příklady žádoucích zásahů lékárníka:

* Pacientovi byl předepsán mezi jinými i lék na vysoký tlak, který už ale neužívá. Lékárník jej po dohodě s pacientem nevydal, pojišťovna ušetřila 91 korun, pacient 121 korun.

* Místo tří menších balení léku na tlak vydal lékárník jedno velké balení téhož přípravku, a pacient tak ušetřil 78 korun.

* Předepsaná antibiotika mohla ovlivnit účinnost léku, který pacient užívá na epilepsii. Lékárník po konzultaci s lékařem vydal jiná antibiotika, pacient si sice připlatil 6 korun, zdravotní pojišťovna ale ušetřila 62 korun.


Komentovat článek: Lékárníci mohou přinést miliony úspor

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Lékárníci mohou přinést miliony úspor

Komentáře

dalších 5 komentářů
Karel Lékárníci v Olomouci  | 10. 05. 2016 13:29

O korupčním jednání doktorů a lékárníků bych mohl psát romány (mám doma pharma dealera v rodině). Každopádně plnohodnotné, násobně levnější náhražky značkových léků, kterým vypršela patentová ochrana, se nazývají "generika". Zkuste toto slovo použít v jakékoliv české lékárně a odpvědˇ bude znít "...takový lék neznáme..."

Monika Bartošová Lékárníci v Olomouci  | 25. 09. 2015 09:56

V lékárně Dr. Max mi již opravdu ušetřili spoustu peněz. Nejmenovaný lékař mi předepsal hodně dráhy lék jisté firmy a na jeho řadu jsem dostala lék se stejným účinkem i obsahem zcela zdarma. Je to skvělý boj proti uplatnym lékařům a korupčním jednáním farmaceutiku. Za takový kladný postoj by měl byt lékárník odměněn.

michal Ad:povinná evidence záměny  | 29. 06. 2014 11:25

Nikomu se do toho nechce, doktoři mají provize od farmaceutických firem, lékárníci také a k tomu ještě marže, zdravotní pojišťovny si prosadily, že drahé léky se moc neproplácejí, takže pro všechny je výhodné nám prodat nejdražší lék. Zveřejňování cen by možná pomohlo, ale těch položek je strašně moc (a docela se mění, moje pravidelné léky stojí každý měsíc jinak), takže si nedovedu představit, že bude mít lékárna někde na výkladu seznam několika (desítek) tisíc položek pravidelně aktualizovaných. Možná na Internetu, což by sice pro 90% starých lidí, které to bolí nejvíc, bylo skoro k ničemu, ale určitě by to hýblo s konkurencí, protože nějaká ta Heuréka má už srovnávací algoritmy hotové. A nebylo by to složité, ministerstvo vydá pokyn, že každá lékárna bude mít své stránky. Ministerstvo určitě rádo vypíše výběrové řízení za pár (desítek) milionů na cokoliv, tedy proč ne na jednoduchý program, jak databázi, ze které ty lékárny na krámu prodávají, překlopit v tabulce na web. Asi bych to udělal za dva večery. Ale není vůle, když se nedaří ani elektronické recepty, které by ušetřili lékárníkům dost práce a pojišťovně eliminovaly překlepy a podvody (a propo, co kdyby se alespoň vymyslelo, jak tisknout na recept čárový kód, minimálně polovička lékařů tiskne recepty na počítači, to by také ušetřilo dost práce).

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné