Lékárnici nejsou jednotní, zda e-recepty zkomplikují výdej léků

Majitelé tuzemských lékáren nemají jednotný názor na to, zda lednové spuštění elektronických receptů zkomplikuje provoz lékáren.

Zatímco někteří lékárníci dnes na kongresu Pharma Profit v Olomouci upozornili, že kvůli elektronickému receptu jim výdej předepsaných medikamentů zabere více času, jiní si od novinky slibují úsporu času i nákladů.

Elektronický recept bude moci být od ledna pacientovi vystaven na papírovou průvodku, zasláním SMS zprávy na mobilní telefon, e-mailem či pomocí aplikace pro mobilní telefon. „Pokud přijde pacient se šesti kódy, tak jsem v koncích. Budu si muset dotisknout papírové průvodky nebo chodit s tabletem,“ řekl Martin Šimíček z lékárny Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. Podle něj je také otázkou, jak rychle bude fungovat komunikace s centrálním úložištěm elektronických receptů.

Šimíček míní, že lékárníci se při hledání předepsaných léků v regálech a zásuvkách neobejdou bez receptu vytištěného na papír. „Pokud potřebuji otevřít šuplík a vytáhnout z něj šest krabiček, tak s tabletem to neudělám,“ podotkl Šimíček. Podle něj hrozí, že lékárníci kvůli delšímu hledání a výdeji léku budou mít méně času na diskusi s pacienty o tom, jak mají přípravky správně užívat.

Předseda České lékárnické komory Lubomír Chudoba uvedl, že chystaný systém až třikrát prodlouží administrativu při výdeji léků. V případě chyby na receptu bude muset lékař vystavit nový. Filip Debef, který provozuje lékárny Cyrmex, na konferenci ale upozornil, že tuzemské lékárenství z pohledu elektronizace výrazně zaostává. „V řadě oborů je zcela normální, že se s tabletem pracuje aktivně,“ uvedl Debef. Elektronické recepty podle něj nebude problém načíst do tabletu a s jeho pomocí pak léky najít a vydat.

Debef upozornil, že praktičtí lékaři díky e-receptu dostanou zpětnou informaci, zda si pacient předepsaný lék opravdu vyzvedl. Díky elektronickému receptu podle něj odpadne pracná příprava papírového vyúčtování, které lékárny pravidelně posílají pojišťovnám. „Dělat se to bude elektronicky,“ řekl.

V Česku se ročně vydá zhruba 74 milionů receptů, z toho jen 250.000 jich má elektronickou formu, řekl předseda Asociace velkodistributorů léčiv Michal Krejsta. Míní, že elektronický recept přinese značné finanční úspory, jelikož zhruba čtvrtina receptů nyní není spotřebována a 450.000 receptů je padělaných.

Podle Kamila Rösslera ze Státního ústavu pro kontrolu léčiv je chystaný systém dimenzován na 140 milionů e-receptů ročně, takže jeho provoz by měl být hladký. Praktická lékařka Dana Moravčíková z Olomouce ale upozornila, že stále chybí prováděcí vyhláška, která by upravila podrobnosti zákona.

Majitel společnosti Pears Health Cyber a zakladatel internetové lékárny Lékárna.cz Vladimír Finsterle tvrdí, že elektronický recept bude velkou příležitostí pro nezávislé lékárny. „Uzavřené informační systémy velkých nemocnic se otevřou,“ upozornil Finsterle. Elektronické recepty podle něj budou přístupné všem lékárnám.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!