Lékárníci očekávají chaos

První srpnový den přinese chaos. Alespoň to tvrdí lékárníci. Opět se totiž mění léková vyhláška a s tím výše částky, kterou za lék uhradí pojišťovna. Podle lékárníků se navíc nesnáze násobí. Změní se úhrady pojišťovny, změní se ale i systém marží, tedy příplatek, který k ceně připojuje lékárna…

Praha – To vše v jediný den a jen s minimálním časovým předstihem. „Některé lékárny dostanou elektronickou verzi vyhlášky teprve dnes. Budou mít nulový čas na to, aby mohly pacienty na novou situaci dobře připravit,“ říká prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba.

Zatím je v lékárnách klid před bouří. Lékárníci do jednání o vyhlášce nemohli zasahovat, nedokáží proto ani odhadnout, jaké důsledky přinese. „My dosud nevíme, s jakou změnou v cenách má pacient v srpnu počítat. To bohužel zjistíme teprve, až to propukne. Záleží na úhradách pojišťoven, na rozhodnutí výrobců,“ rozhazuje rukama Leona Štěpková z lékárnické komory. Co už ale jasné je, že přístup k některým lékům se zhorší.

Lékaři už nebudou moct předepsat všechny léky jako dřív, takže je nedostanete ani v lékárně. Ruší se taky kategorie finančně náročných léků, které mohli schválit revizní lékaři pojišťoven. „Kdo přijde s receptem na podobný lék, vystaveným ale ještě před prvním srpnem, nic v lékárně nedostane,“ potvrzuje lékárnice Štěpková. Nepříjemné je i to, že lékárníci už nebudou moct zaměnit lék se stejnými účinky za jiný. „Dříve jsme po dohodě s lékařem vydávali podobný lék, pokud ten předepsaný nebyl na trhu. Teď za takové řešení hrozí pokuta až půl milionu,“ stěžuje si prezident komory Chudoba.

Podle ministra zdravotnictví Davida Ratha spoluúčast pacientů na lécích od srpna nestoupne. Lékárníkům pak vzkázal, že aby pacientům v některých případech ulevili, můžou se sami vzdát marže. „Nevím, proč bychom měli státní systém léků ještě dotovat,“ odmítá návrh Štěpková.

Deníky Bohemia

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

PharmDr. Petr Rejsek, Cheb/Aš

Nevím, jaký chaos bych měl ještě očekávat. Chaos totiž panuje v našich zeměpisných šířkách po celý rok. Zajímalo by mě, moc, zda je tak totální bordel!!! v celé cenotvorbě léčiv, včetně jejich úhrad ze ZP, i jinde ve světě. A nemyslím tím např. Kongo.

U nás totiž panuje takový Kocourkov, že mě nějaká změna číselníku už opravdu nerozhází. Vzpomínám na jakousi povídku snad ŠaG, ve které prodávali vánoční kapry. Dávali jim do útrob kameny, aby byli težší. Když si pak nějaká paní stěžovala, krásně jí odpověli: „Jó, matko, příroda je mocná čarodějka. Někdo tam má perlu a někdo kámen.“ A tak to bude zase o improvizaci, někdo si doplatí, jiný ne, ten méně, ten více, prostě arabský bazar. A všechno krásně lege artis.

Ale proč se zlobit? Máme nejúžasnějšího ministra zdravotnictví na světě, vše se tak rychle zlepšuje, že zítra již opravdu téměř znamená včera, žijeme lépe a radostněji, doplácíme pořád méně a méně (jen ti lékárníci to stále nějak kazí), navíc máme v každé skupině léčiv vždy jeden jakýsi bájný, plně hrazený lék atp., tak co?

Ještě bych si moc přál, aby si novináři o zdravotnictví píšící po těch letech konečně zjistili, jaká je náplň slov: úhrada léku, cena léku, nárůst doplatku a zdražení léku. Pořád jim to nějak nejde a nejde. Toť obecná poznámka.

Lékárníci očekávají chaos
Ohodnoťte tento článek!