Lékárníci odhadují, že každý stý recept je falešný

Lékárníci odhadují, že každý stý recept na léky je falešný. Padělatelé jsou přitom podle nich čím dál zručnější. Pomocí zfalšovaných předpisů a ukradených razítek si obstarávají léky především narkomani, podvody s drahými medikamenty jsou však i výnosným obchodem pro překupníky…

Praha – „Na černém trhu v Česku se obchoduje s léky za desítky milionů korun,“ informovala Česká televize.

Podvodníci podle televize uvedou na padělaný recept správné jméno i rodné číslo pacienta, opatří ho i razítkem lékaře, který však lék pacientovi nikdy nepředepsal.

Podvodem získané léky pak překupníci podle ČT prodávají prostřednictvím internetu. „Na černém trhu jsou nejžádanější hormonální přípravky, léky na potenci nebo léky pro psychicky nemocné,“ vypočetla televize. Ačkoli krabička léků stojí i několik tisíc korun, překupník je prý obratem prodá několikanásobně dráž.

Lékárnická komora chce proto prosadit přísnější opatření, například to, aby byly recepty opatřeny ochrannými prvky. Ministerstvo zdravotnictví zavedení takového opatření do budoucna zvažuje.

Za padělání receptů hrozí podle ČT desetitisícová pokuta, za prodej ve velkém až tři roky ve vězení. Podle policie je při odhalování takové trestné činnosti problém v tom, že spousta lékárníků menší skutky vůbec neoznámí.

Podvodům s léky by mohl podle lékárníků i ministerstva zabránit takzvaný elektronický recept, uvedla televize. Takové projekty podle ní zkoušejí některé evropské země – například Velká Británie, Francie a Německo.

ČTK

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

MUDr. Radek Kolačný

Žádné ochranné prvky (hologramy) ani elektronický recept nezabrání skutečným profíkům v jejich falšování. Takto lze odbourat pouze pár zoufalců z ulice, ale ne ty, co v tom jedou „ve velkém.“ I dnes v některých státech na západ od ČR lékař píše recept na obyčejný čistý papír, ale za zneužití je pár let natvrdo – a to je jediná cesta (nejen v tomto případě), jak omezit falšování receptů. Dnes mě stojí jeden obyčejný tiskopis receptu řádově asi 10 haléřů, kolik by stál ten s ochrannými prvky? Korunu, dvě nebo ještě více? Jde jen o další příklad, jak je možno zkomplikovat situaci lékařům, kteří nejsou konečnými spotřebiteli. A nechápu, že něco takového mohl říci lékárník.

Dr.S

Vážený pane doktore pokud vemete v úvahu to, že falešný recept končí v lékárně tak vyjádření lékárnika je namístě. Jsou to většinou lékárny které doplatí na falešný recept tím že ho pojišťovna jednoduše neproplatí. Není v schopnostech lékárníků odhalit falešný recept(na posouzení má většinou jen pár vteřin až jednu minutu). Jestliže je řádně vyplněn a je formálně bez chyb léky vydat musí.

Ochranné prvky by přinesli úsporu hlavně pojišťovnám a ty by měli být první který by volali po zpřísnění podmínek získávání tiskopisů které je možné považovat za „směnky“ kolikrát i v několikatisícové hodnotě. Dnes si objednáte recepturní tiskopisy jednoduše přes internet ev. si je zakoupíte v prodejně, razítko lékaře Vám vyrobí každý a o tom jak má vypadat bezchybně vyplněný recept se jistě dovíte. Úspory by zajisté pocítili kromě pojišťoven i lékaři tím, že z jejich paušálu by se neplatili léky které nenapsali.

MUDr. Radek Kolačný

Vážený anonymní pane Dr.S, není v mých silách přehlédnout všechny souvislosti, na věc jsem se díval pouze ze svého hlediska. K Vašemu příspěvku bych měl dotaz: jestliže není schopen poznat lékárník falšovaný recept, jak ho pak může poznat úředník (doktor? lékárník?) pojišťovny???

Zajisté se shodneme, že pouze pokud pojišťovna dokáže, že jde o padělek, tak lékárně recept neproplatí. Při tom množství receptů (odhaduji to minimálně na statisíce měsíčně na jednu průměrnou pobočku) přece nemohou kontrolovat každý recept…znovu se vracím ke svým předchozím řádkům: amatérské pokusy musí lékárník v lékárně z 99% odchytit a profíka (pokud bude sedět jméno lékaře, razítko a lék bude ze spektra, které daný lékař předepisuje) neodhalí ani kontrola pojišťovny.Ohodnoťte tento článek!