Lékárnici: Platby se nám nezvýší, ministerstvo nedodrželo slib

Lékárníkům se zatím se zdravotními pojišťovnami nepodařilo pro příští rok vyjednat požadované zvýšení plateb. Kritizují ministerstvo zdravotnictví, které podle nich nedodrželo slib o podpoře jejich požadavků. V tiskové zprávě to včera uvedly Česká lékárenská komora, Grémium majitelů lékáren, Poskytovatelé lékárenské péče a iniciativa VašiLékárníci.cz.

Mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová na dotaz sdělila, že ministerstvo lékárníkům nic neslíbilo. Dohodovací řízení, v němž si pojišťovny mají se všemi segmenty péče dojednat výši úhrad pro příští rok, končí 19. června. Ministerstvo opakovaně deklarovalo, že do jednání nebude vstupovat. „Velmi nás proto mrzí, ze jediný lékárenský segment spoléhá na 'speciální přístup' ze strany ministerstva. Věříme, ze lékárníci svůj přístup přehodnotí a pokusí se s pojišťovnami dohodnout,“ uvedla mluvčí.

Lékárníci tvrdí, že jsou oproti jiným segmentům zdravotní péče opakovaně znevýhodňování. „Zatímco v ostatních privátních sektorech zdravotnictví platy od roku 2006 rapidně rostou, u lékárníků má plat od roku 2011 klesající tendenci. U lékařů platy rostly o téměř 52 procenta a u zdravotních sester až o 31 procent,“ uvedl prezident komory Lubomír Chudoba. Lékárníci jsou podle něj závislí na maržích z vydaných léků a takzvaném signálním výkonu, který měl nahradit zrušený třicetikorunový poplatek za recept. Za jeden recept dostane lékárna od pojišťovny 13 korun.

Podle Chudoby lékárníci ve snaze o dohodu udělali zásadní ústupky. Místo pětiprocentního navýšení jako ostatní segmenty, navrhli 2,74 procenta. Pojišťovny podle něj navrhly jen 0,08 procenta nárůstu.

„Zatímco při předchozích jednáních dohodovacího řízení padl ze strany ministerstva příslib, že se postará o dostatečný objem financí pro lékárenský segment i v případě, že k dohodě nedojde, dnes dává od lékárníků ruce pryč,“ dodal. Ministerstvo podle komory v dopise lékárníkům uvedlo, že není schopno garantovat dostatečný objem finančních prostředků pro příští rok.

Podle Zdravotního deníku byla už uzavřena dohoda v 11 z celkem 14 oblastí zdravotní péče, další se podle ministerstva blíží. Jasno zatím není ani o úhradách pro největší část zdravotní péče, akutní lůžkovou péči v nemocnicích, která spotřebuje více než polovinu ročních nákladů veřejného zdravotního pojištění. V příštím roce bude systém hospodařit podle různých odhadů s 300 až 320 miliardami korun. Počítat musí s vládou přislíbeným růstem tarifních platů zdravotníků o deset procent.

Ohodnoťte tento článek!