Lékárníci předali na úřad vlády petici s 1650 podpisy

Zástupci lékárníků předali pracovníkům úřadu vlády petici proti postupu ministra zdravotnictví Davida Ratha. Zatím ji podepsalo 1650 pracovníků lékáren, další jména však pod ní prý přibývají. Lékárníci chtějí upozornit na to, že ministrovy zásahy podle nich ohrožují čtvrtinu z 2200 lékáren…

PRAHA – Na výstrahu ministrovi dnes v poledne lékárny na tři hodiny zavřou.

Petice by měla premiéra Jiřího Paroubka (ČSSD) přimět k tomu, aby se začal problému lékáren hlouběji věnovat. „Jednání s ministrem Rathem nepřinesla žádné výsledky, …, doufáme v to, že se do toho vloží i premiér,“ uvedl Šroub.

Podle prezidenta České lékárnické komory Lubomíra Chudoby zavře téměř 90 procent lékáren. Protestu se podle něj nezúčastní pouze lékárny v některých obchodních řetězcích, kterým to údajně zakázal majitel, a lékárny ve státem řízených nemocnicích.

„Kolegové zaměstnaní ve státních nemocnicích dostali jednoznačný příkaz od vedení těchto nemocnic, které byly atakovány ministerstvem, že se nesmí vyjadřovat, nesmí stávkovat a vyvěšovat symboly. To mi připomíná to, že se tady začíná porušovat svoboda slova a projevu,“ uvedl Chudoba. Pokud Rath svou politiku nezmění, budou lékárníci ve svých protestech pokračovat.

Lékárníci vystoupili proti Rathovi už ve čtvrtek, kdy se jich sešlo na demonstraci před ministerstvem zdravotnictví na 1500. Protestovali proti tomu, že jim ministr od ledna snížil obchodní přirážku. Z 32 procent klesla léková marže na 29, lékárníci se o ni dělí s distributory, po odečtení DPH mají 17 procent. Podle ministra jsou příjmy lékárníků dost vysoké a jejich mírné snížení unesou.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!