Lékárníci předali vládě petici za záchranu malých lékáren

Lékárníci předali ve středu na úřadu vlády petici za záchranu malých lékáren, kterou za zhruba měsíc a půl podepsalo přes 35.000 lidí. Petiční archy byly hlavně v malých a venkovských lékárnách, protože právě těm podle názoru České lékárnické komory hrozí kvůli zásahům ministra zdravotnictví Davida Ratha zánik…

Praha – Lékárníci a také řada pacientů se obrátila s tímto varováním na premiéra Jiřího Paroubka.

„Je to petice za zachování malých lékáren, chceme zabránit jejich likvidaci,“ řeklačlenka představenstva lékárnické komory Leona Štěpková, která podpisy na vládě předala.

Rath soudí, že pacienti podepisovali petici „pod nátlakem“. sdělil, že jeho úřad registruje četné případy, kdy vydání léku bylo podmíněno podpisem pod peticí. „Pacient je člověk v nouzi, který potřebuje pomoc a není v situaci, kdy se může rozhodovat zcela svobodně,“ uvedl.

Ministr se prý nediví lidem, kteří petici podepsali. Pod psychickým nátlakem, jemuž podle něj byli vystaveni, by ji podepsalo 90 procent občanů. Zdůraznil, že chce v systému udělat pořádek, což vyvolává silný odpor ze strany těch, kdo ze zdravotního pojištění profitovali. Rath poukázal na údajně vysoké zisky lékárníků, jejich protesty označil za stávku bohatých.

Lékárníci Rathovi vytýkají, že od ledna snížil společnou lékovou přirážku o tři procenta, pokles příjmů podle nich ekonomicky ohrožuje čtvrtinu z 2300 lékáren. Po snížení marže z 32 na 29 procent má lékárna z konečné ceny léku 17 procent.

Lékárníci požadují, aby se systém marží v Česku změnil, na levnější léky by byla vyšší než na drahé. U levného léku by to znamenalo „zdražení“ o pár korun, pacient by to prý ani nepoznal. Pokles marže u drahého léku by naopak přinesl zlevnění léku až o stovky korun.

Proti krokům ministra Ratha protestovali lékárníci koncem ledna zavřením lékáren na tři hodiny a demonstrací před jeho úřadem. Připojili se i k demonstraci soukromých lékařů, zubařů, malých nemocnic a pacientů 24. února na Staroměstském náměstí. Tuto sobotu pořádají mimořádný lékárnický sněm, na němž chtějí na problémy lékárenské profese v Česku upozornit.

Lékárníkům vadí, že je ministr označil za obchodníky, považují se za zdravotnické pracovníky. Když zavřeli na protest lékárny, ministr řekl, že místo nich mohou léky vydávat lékaři v ordinacích. Rath připravuje i změny zákonů, jimiž rozšíří prodej volně prodejných léků i mimo lékárny. Medikamenty by byly v prodeji také na internetu.

ČTK

Kalman P., provozovatel lékárny

Pan ministr opět boduje. Máme výdejnu léčiv v malé obci. Když lidé slyšeli, že by se výdejna měla zavřít a oni dojíždět do vedlejší obce do lékárny, podepisovali petici, aniž by je k tomu někdo nutil. Já jsem tam jenom zastupoval kolegu a pacienti sami po mně chtěli podpisový arch. Pokud vím, tak je to tak i ve všech obcích, kde hrozí, že malá lékárna nebo výdejna bude uzavřena.

Pan ministr opět nemluví pravdu. Jak si ho máme potom vážit. Ať se nediví, že lékárníkům není sympatický, když nás bezdůvodně pomlouvá a z moci úřední nás stále poškozuje. Hlavně že se ale pan ministr snaží do zákona protlačit výdej léků v ordinacích lékařů. To bude něco pro „zdravotnické zlatokopy“.

Že to ale pacientům v malých obcích nic nepřinese, nad tím se v jeho ješitnosti a „moudrosti“ nezamyslel. Ještě k těm ziskům: mínulý měsíc jsem měl problém dát dohromady peníze na platy. Pomůže mi stát nevratným „nalitím“ peněz na můj účet? Proč to dělá u státních zařízení?

Mgr.Škrabalová

Tady již není jiné reakce než jemu podobné bla, bla, bla…. A „důkazy“ si najděte v článku Lékárníci si budou stěžovat, které jsou naprosto od věci, tak jako většina jeho prohlášení neověřených a za horka sdělovaných nejlépe s douškou označení třídního nepřítele ve službách ODS.


Ohodnoťte tento článek!