Lékárníci představí výhody internetových knížek pro výběr léku

Lékárníci představí v středu odpoledne ve zhruba 120 lékárnách po celé republice lidem výhody internetových zdravotních knížek pro výběr léku. Uvedl to prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba. Na akci se podílí společnost IZIP, která zaváděla tyto knížky ve Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP)…

Praha –

Podle ministra zdravotnictví Davida Ratha unikaly tímto projektem peníze pojištěnců na konta politiků ODS, proto projekt zastavil. Letošní zdravotně pojistný plán VZP na popud Ratha již s penězi pro IZIP nepočítá. Rath je připraven obhájit svůj krok i u soudu.

„Naše komora podporuje zavádění elektronických zdravotních knížek, protože zlepšují péči o pacienty a pomáhají lékárníkům v jejich práci,“ řekl Chudoba. Lékárníci Ratha kritizují a připojí se k týdnu zdravotnického neklidu, který od 20. května pořádají nespokojení zdravotníci.

Chudoba vysvětlil, že v systému IZIP se lékárník může se svolením pacienta podívat na internetu do jeho zdravotní knížky a zkontrolovat, jaké léky bere. Může tak zabránit tomu, aby pacient dostal lék, který by mu v kombinaci s dosavadními mohl způsobit problémy. Podobně když předepsaný lék nemá na skladě, může díky informacím o chorobách pacienta a lécích, které bere, vybrat vhodný náhradní přípravek.

„Využití systému IZIP v lékárnách přinese i ekonomické efekty pro VZP. Lék, který pacient z různých důvodů nemůže užívat a lékárník ho díky informacím z IZIP nevydá, nemusí VZP zaplatit,“ popsal Chudoba.

Podle výkonného ředitele společnosti IZIP Tomáše Mládka je v systému IZIP nyní zapojeno 200 lékáren, tedy zhruba každá jedenáctá.

Mládek připomněl, že projekt IZIP získal v těchto dnech ocenění ve španělské Malaze. Na zadání Evropské komise zpracovala roční studii o projektu německá společnost Impirica. Spolu s IZIP hodnotila dalších devět projektů z oblasti eHealth.

Ředitel společnosti Empirica Karl A. Stroetmann považuje projekt z dlouhodobého hlediska za ziskový, protože zahrnuje prakticky všechny skupiny lékařů, nemocnice, lékárny i pacienty. „To je mimochodem něco, čím se IZIP liší od většiny obdobných systémů. Principy, na jakých je IZIP postaven, doporučíme k využití v celé Evropské unii,“ uvedl na konferenci v Malaze Stroetmann.

V Česku se zapojil do projektu téměř milion lidí, elektronické zdravotní knížky obsahují čtyři miliony zápisů, které při léčení využívá kolem 8000 lékařů. V systému je 40 ze 200 českých nemocnic.

ČTK

Lékárníci představí výhody internetových knížek pro výběr léku
Ohodnoťte tento článek!