Lékárníci rozhodnou o stávce až příští týden, ještě chtějí jednat

Lékárníci odložili rozhodnutí o případné stávce a výstražném uzavření lékáren na počátek příštího týdne. Rozhodnutí mělo padnout už minulý týden, v pondělí ale lékárníci oznámili, že jasno bude v pátek. Podle Lubomíra Chudoby si však veřejnost bude muset na rozhodnotí ještě počkat…

PRAHA – Lékárníci odložili rozhodnutí o případné stávce a výstražném uzavření lékáren na počátek příštího týdne. Rozhodnutí mělo padnout už minulý týden, v pondělí ale lékárníci oznámili, že jasno bude v pátek. Podle dnešního vyjádření prezidenta České lékárnické komory Lubomíra Chudoby si však veřejnost musí na rozhodnutí počkat až do pondělí či úterý.

„Do konce tohoto týdne bych chtěl jednat buď s ministrem zdravotnictví nebo s premiérem,“ zdůvodnil odklad v rozhlasovém pořadu Chudoba. Podle něj totiž Rath zapomněl na řadu věcí, které byly na dřívější společné schůzce u Paroubka dohodnuty.

„V žádném případě nechceme, aby na nezodpovědnou činnost pana ministra Ratha dopláceli pacienti. Proto ta naše zdrženlivost, a proto to opravdu konečné vyslovíme až počátkem příštího týdne, v pondělí nebo v úterý,“ řekl Chudoba v Pressklubu.

Uvedl také, že jednání s Paroubkem by se možná mohlo uskutečnit v neděli. Oproti tomu Rath prý Chudobovi sdělil, že bude mít čas až příští týden. Lékárníky podle jejich prezidenta od stávky a uzavření lékáren odvrátí jedině naplnění dohod o tom, že se bude během ledna konstruktivně jednat.

Nebezpečí stávky souvisí se snížením marže na léky z 32 na 29 procent. O poklesu obchodní přirážky na léky rozhodla vláda na návrh Ratha. Snížení mělo vést ke zlevnění léků a k ušetření asi 750 milionů na výdajích. Loni v prosinci se ale lékárníci s Paroubkem dohodli na možnosti přechodného poklesu marže, pokud v lednu najdou jiná úsporná řešení.

Chudoba již dříve uvedl, že pokud by se stávka měla uskutečnit, lékárníci by její konání oznámili lidem dva týdny dopředu. Stávku také označil za začátek „spíše vysvětlovací kampaně“ pro veřejnost. V ní by chtěli organizátoři objasnit dopady Rathových rozhodnutí na pacienty.

ČTK

MUDr.Král

Vážený pane presidente, opakované odkládání razantního řešení ze strany lékárnické komory mi začíná trochu připomínat historickou bitvu na Bílé hoře. Taky všichni proklamovali jednotu a nakonec díky vlastní slabosti a nejednotnosti prohráli vše. Vaše neustálé lavírování s ministrem Rathem o dalším vyjednávání,i když Vás jako profesní skupinu dávno odepsal,začíná být více méně podivné.

Dovolím si položit přímou otázku, půjdete do stávky s praktiky a pediatry, nebo budete pouze tuto případnou akci podporovat pouze symbolicky a dále prodávat, jako při poslední stávce praktiků?

Podotýkám, že jsem na Vaší straně a nejedná se o provokaci ( viz. můj otevřený článek prof.Pafkovi u jeho milých tet na tomto webu ).

Ale pokud se doopravdy nesjednotíme jako profesní organizace, tak nás smáznou jednoho po druhém dle hesla:„Rozděl a panuj!“, v Ráthově úpravě:„Rozeštvi a panuj!“.

PharmDr. Lubomír Chudoba

Vážený pane doktore, nejen má zdrženlivost končí opravdu tuto neděli. Budu proto velmi rád, pokud se nám lékárníkům společně s vámi lékaři podaří v příštích týdnech a měsících pravdivě a přesvědčivě vysvětlit veřejnosti, jaký zhoubný dopad má a bude mít na českého pacienta ministrovo konání, nebo v jiných

případech naopak nekonání. Nevěřím tomu, že pan ministr Rath uspěje u spoluobčanů se svou jednoduchou taktikou, že „100 x opakovaná lež se stává

pravdou“.

Lubomír Tesař

Ad MUDr Král

V mnohém souhlasím, jen pro upřesněnív našem městě byly všechny tři lékárny fakticky zavřeny/nejen plakáty/, když na podzim lékaři stávkovali.Ohodnoťte tento článek!