Lékárníci s experty se na změně marže u léků nedohodli

Čtyřhodinové jednání expertů s lékárníky o změnách obchodní přirážky u léků skončilo neúspěchem, nepodařilo se jim dospět k dohodě. Po schůzce to uvedl předseda Grémia majitelů lékáren Dušan Holečko…

Uvedl, že lékárníci proto dnes písemně požádali ministra financí Bohuslava Sobotku (ČSSD), aby se s nimi počátkem příštího týdne sešel. Pracovníci, které na dnešní jednání vyslal, neměli mandát na to, aby mohli rozhodnout bez posvěcení ministra sami, vysvětlil Holečko.

Ministerstvo financí přineslo tři nové návrhy. Podle Holečka tak nedodrželo dohodu z minulého pátku, kdy byla stanovena výchozí hranice pro jednání 33 procent u levných léků a šest, osm či deset procent u drahých.

Nyní je marže stejná bez rozdílu ceny a dosahuje 29 procent. Od ledna ji ministr zdravotnictví David Rath snížil z původních 32 procent o tři procenta, což podle lékárníků ekonomicky ohrožuje hlavně malé lékárny.

Právě upřesnění marže u drahých léků mělo vycházet z propočtů, jež mělo ministerstvo financí na dnešním jednání předložit. „Místo toho dali experti další návrh, kde srazili horní strop marže na 32 procent, v dalších návrzích zvýšili marži u drahých léků na 15 až 20 procent,“ uvedl Holečko.

Ministerstvo zdravotnictví podporuje návrh, aby marže u drahých léků byla pod deset procent.

Sestupná marže by měla pomoci malým lékárnám, z vyššího procenta přirážky získají v souhrnu více peněz. Naopak by se systému šetřily peníze, pokud by na drahé léky bylo procento přirážky nižší.

Dosud z výnosu ústavních lékáren dotují nemocnice provoz některých ztrátových oddělení. Lékárníci soudí, že by se mělo zvýšit ohodnocení ztrátových výkonů, aby nemocnice už nepotřebovaly dotace z výnosu léků.

K novele zákona o léčivech Holečko poznamenal, že se týká budoucnosti lékáren. Podle ní by lék mohli vydávat lékaři v ordinacích. Část léčiv by šla od distributorů do ordinací, obešla by lékárnu.

Výdej léků na recept tvoří 80 procent výkonu lékáren. Pokud by receptů ubylo, bylo by to další oslabení příjmů lékáren.

Po lednovém snížení se dostalo do existenčního ohrožení 500 z 2300 lékáren, po této změně by jich bylo více než 1000. Podle informací distributorů je v červených číslech nyní již 250 lékáren, uvedl Holečko.

ČTK

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

Mgr.Škrabalová

To, že lékárníci nejsou v kategorizační komisi, nebudou mít experti(!) nikdy dostatečné relevantně propojené informace z terénu. Návrh 33% u levnějších + další vždy sníží celkovou průměrnou přirážku více než současná 29%! Rath udává 27% průměr. Finančníci přišli s poměrně vysokou nejvyšší přirážkou, čili tady úspory nesystémově nebudou (dotování nemocnic musí být z jiné kapitoly) a co ta stejně vysoká loňského roku u levných, do jaké hranice PC léku? Neměly by se současně řešit pevné ceny, pevné doplatky, regulace sítě (proč ta diskriminace pacientů i lékárníků?), výdej v ordinacích (vzor asijské země?)? A už si konečně přestaňte plést marži a přirážku, tak anachronicky u nás rozdělené!

PharmDr.MarioČeladník

Tak nám konečně splaskla mediální „bublina“, která vytvářela zdání, že se Dr.Rathovi podařilo získat ke spolupráci „majitelé lékáren“ prostřednictvím několika představitelů GML. Tito pánové (Dr.Holečko a spol.) otevřeně přiznávají, že pro nás „lékárníky“ zatím nic nevybojovali. Byli totiž konfrontováni se skutečností, že na jednání s nimi nominoval ministr Sobotka pouze lidi bez mandátu cokoliv dohodnout. Proč asi? Obecně totiž platí, že lidé bez mandátu se s lidmi (taktéž) bez mandátu na ničem jiném, než že se nedohodli, dohodnout nemůžou. No a „vo tom to je“. Je totiž potřeba získat čas. Moc ho totiž do voleb nezbývá. Pana Dr.Holečka překvapuje, že ministerstvo financí nedodrželo „jakousi“ dohodu z minulého pátku. Mně ne. Mně spíše překvapuje, že se stále najde dost lidí ochotných podílet se svou fyzickou účastí na této komedii.

P.S: Chtěl bych tímto vybídnout všechny „ekonomické experty“ našich periodik k zamyšlení. Panu ministru Dr.Rathovi vadí „nehorázná“ marže privatních lékáren. Ale v případě snížení „marže“ u léčiv vydávaných v lékárnách „státních“ fakultních nemocnic je blízko srdečního kolapsu. Proč? Protože profitem těchto lékáren je přímo podmíněn chod těchto státem řízených zařízení. To je důkazem toho, že pan ministr žádnou koncepci reformy stávajícího systému nemá. Spoléhání na tento zavedený mechanismus je ze stávajících opatření pana ministra evidentní.


Ohodnoťte tento článek!