Lékárníci se bojí pacientům měnit léky

Titulní obrázek

Jedna ze zásadních reformních rad ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS), aby pacienti žádali v lékárnách levnější varianty předepsaných medikamentů, má podle zjištění zpravodajů Deníku do účinnosti v praxi dost daleko. „Já osobně léky neměním. Kdyby se zdravotní stav pacienta zhoršil, tak se to obrátí proti mně a já nakonec skončím před soudem,“ řekla magistra Iva Bartůňková z Hodonínska…

„To, že se lékárník obává vyměnit lék za jiný, znamená, že si není jist svou erudicí,“ tvrdí mluvčí ministra zdravotnictví Cikrt

Jedna ze zásadních reformních rad ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS), aby pacienti žádali v lékárnách levnější varianty předepsaných medikamentů, má podle zjištění zpravodajů Deníku do účinnosti v praxi dost daleko. „Já osobně léky neměním. Kdyby se zdravotní stav pacienta zhoršil, tak se to obrátí proti mně a já nakonec skončím před soudem. A nejsem sama. Podobně se chovají všichni lékárníci v našem regionu,“ řekla Deníku například magistra Iva Bartůňková z Hodonínska. Levnější variantu předepsaného léku požadují především starší lidé. Ti ovšem užívají množství jiných, a je proto nesmírně obtížné jim vyjít vstříc a neuškodit.

Lékárníci chtějí konzultace

Iva Bartůňková tedy najela na systém, že pacientovi sdělí, jaké levnější přípravky by mohl mít, ale chce, aby tuto nabídku zkonzultoval s lékařem. Podle jejích slov i proto mnozí doktoři dávají na recept vzkaz „nezaměňovat“, aby lékárníci daný medikament neměnili. „Není to označení R, které znamená, že celý doplatek se bude pacientovi započítávat do jeho ročního limitu, ale vzkaz pro nás, abychom ušetřili za telefonování a konzultace,“ vysvětlila Bartůňková. Její postup není vůbec ojedinělý. Automaticky vyměňovat medikamenty odmítá i Jana Řeháková, vedoucí lékárny U Bílého jednorožce na náměstí Republiky v Plzni. „Pokud lék měním, pro jistotu volám ošetřujícímu lékaři a jinou volbu s ním konzultuji,“ říká Řeháková. Podobně se chová například také magistra Lenka Rufferová z Rychnova nad Kněžnou. „My pochopitelně můžeme na požádání pacienta nabídnout levnější variantu. Ale ne automaticky. Záleží na vůli pacienta a hlavně na konzultaci s lékařem,“ tvrdí lékárnice. Když už lékárníci chtějí pacientovi vyjít vstříc, přijde další komplikace, a to časová. Výpočet doplatku je totiž nesmírně komplikovaný a zjistit se dá pouze pomocí počítačového programu, když se sejme kód daného přípravku. Pokud chce pacient levnější variantu, lékárník najde takové přípravky, které mají obsaženy stejnou účinnou látku. Postupně pak musí u každého jednotlivého léku sejmout kód, aby zjistil, jaký je jeho doplatek. A to trvá i desítky minut… Výměna medikamentů je navíc trnem v oku i lékařům. „Léčí lékař, nikoliv magistr farmacie. Já vím, proč pacientovi určitý preparát předepíšu. Nemocného mám pod kontrolou a vím, jaká úskalí při léčbě na nás čekají. Pokud by se nějaký lék měnil, musím to vědět. I když se ministerstvo ohání formulkou, že jde o stejnou účinnou látku a formu,“ míní lékařka Jana Krejčíková. K rozvaze vybízí i zdravotní pojišťovny. „Lékař by měl mít zpětnou vazbu. Doporučujeme pojištěncům, aby lékaři sdělili, že si vybrali jiný lék, než který jim předepsal. Je důležité, aby se to objevilo i v jejich zdravotní dokumentaci,“ sdělil Deníku Karel Šatera, generální ředitel Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra. Lékárník by měl zase podle Šatery upozornit pacienta na vedlejší účinky jak předepsaného léku, tak vybrané alternativy. Jenže konzultace, telefonování s ošetřujícím lékařem, který by měl výměnu léků posvětit, zdlouhavé zjišťování, jaký je doplatek na který lék, celý proces komplikuje.

Mluvčí ministra má jasno

„To, že se lékárník bojí vyměnit lék, znamená jen to, že si není jist svou odbornou erudicí. A bohužel, jde to proti podstatě celé reformy,“ sdělil Deníku mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt. Podle něj jde ale o výjimečné situace. „O něčem takovém slyším poprvé,“ uzavřel Cikrt.

Jitka Zadražilová, Regionální deník

Ohodnoťte tento článek!