Lékárníci se shodli s Rathem na změně marží

Majitelé lékáren se shodli s ministry zdravotnictví a financí Davidem Rathem a Bohuslavem Sobotkou na zásadní změně systému lékové přirážky. Doposud mají lékárny a distributoři z každého léku 29 procent.Systém by se ale měl změnit tak, že na nejlevnější léky stoupne marže na 33 procent…

PRAHA – a u nejdražších bude mezi šesti až deseti procenty.

„Jdeme cestou přechodu na degresivní marži, musíme dopřesnit výpočty, aby bylo naprosto zřetelné, jak změna dopadne na jednotlivé druhy péče,“ řekl Sobotka.

Rath dodal, že jednání expertů nad výpočty bude příští čtvrtek. Následně v pátek či další týden by jejich shodu měli stvrdit oba ministři. „Shodli jsme se, že kolem 33 procent bude horní hranice, a zlomový bod, kde se marže dostane pod současných 29 procent, bude mezi 800 až 850 korunami. Nejnižší marže na drahé léky bude mezi šesti až deseti procenty, to se ještě v příštím týdnu musí dojednat,“ upřesnil Rath.

Dnešní schůzky Grémia majitelů lékáren a Asociace provozovatelů lékáren s oběma ministry se neúčastnili zástupci České lékárnické komory. Jejich prezident Lubomír Chudoba odmítl s Rathem jednat, chce mluvit s premiérem Jiřím Paroubkem.

Lékárníci se připojili k únorové demonstraci soukromých lékařů, kteří žádali odvolání Ratha. Vadí jim, že jim od ledna snížil maržiz 32 na 29 procent.

Lékárnická komora chce, aby marže na nejlevnější léky stoupla až na 50 procent a u drahých byla v řádu několika procent. Rath s tím nesouhlasí, podle něj se vedení lékárnické komory chová extremisticky.

„Pokud budou chtít jednat a hledat kompromis, nemáme jediný důvod, proč je k dalšímu jednání nepřizvat,“ řekl. Dušan Holečko z grémia dodal, že se snažili předkládat dnes takové návrhy, aby změna marže pomohla ekonomicky malým lékárnám a přitom neohrozila hospodaření zdravotních pojišťoven a velkých nemocnic, které z marže dotují provoz některých oddělení.

„Věřím, že se domluvíme, protože my bychom chtěli už pracovat a věnovat se pacientům, a ne neustále řešit problémy kolem obchodní přirážky,“ shrnul za majitele lékáren Holečko. Uvedl, že grémium o všech krocích informuje lékárnickou komoru. „Věříme, že příští týden budeme moci informovat celou lékárnickou veřejnost, abychom situaci trošku zklidnili,“ řekl.

Lidovky.cz

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

Jiří Feřtek

Obdivuji Dr.Ráta Je možné, že se může v něčem mýlit.Důležité je že ví co chce a snaží se jako manažér razantně věci řešit. To nedokázal nikdo před ním i když se vědělo o nehospodárnosti.

Soukromníci, společnosti mají menažery, lobysty, právníky a dokonce se školí jak oklamat, jak ošidit, pomluvit, zneužít občana,stát,nezaplatit daně, vytvářet vysoké náklady /mnoho aut i dokonce luxusních,úplatky i ve formách růných darů věcných i například zahraničních dovolených zbytečných reklam sponzorinku atd./.

/Státní instituce a podniky ,které jsou odkázány na státní rozpočet manažery podobného typu pořebují.Za minulého režimu byla obchodní organizace ráda, že má 10 % rabatul .Za minulého režimu byla v Hloubětíně jedna lekárna, počet obyvatel se nezvýšil. Nyní jsou tam čtyři.Luxusní časopis nikdo nečte.Uvítal bych jako pojištěnec zprávu o hospodaření s nutnými informacemi o léčení i cenách a povinostech obou stran

Ohodnoťte tento článek!