Lékárníci: Seznam léků bez doplatku je zmetek

O seznam léků bez doplatku, který vydalo tento týden ministerstvo zdravotnictví mezi občany zájem. Telefonují a ptají se, kde ho získají. V lékárnách a ordinacích zatím pacienti moc o seznamu nemluví. Lékárnická komora zjistila, že někde se domáhali léku, který měl být bez doplatku. Museli zaplatit, protože na ně doplatek byl…

Praha –

Mluvčí lékárnické komory Jan Horáček řekl, že v jedné lékárně v Ústí nad Labem žádal pacient vitaminové injekce Milgamma N, seznam je uvádí jako plně hrazené pojišťovnou. V injekční formě však přípravek bez doplatku dostávají pouze nemocnice. „Pacient si našel lék v seznamu a když chtěl lékárník zaplatit, oháněl se pacient seznamem, že přece ministr nelže,“ popsal Horáček.

Lékárnická komora považuje vydání seznamu za předvolební tah ministra Davida Ratha, který je na pražské kandidátce ČSSD. Seznam je podle lékárníků plný chyb, jsou v něm přípravky, na něž pacient musí doplácet, nebo ty, které na trhu ani nejsou.

Pro pacienty i lékaře má být podle ministra seznam pomůckou při výběru léku bez doplatku. „Odkážeme lidi na fakultní lékárny nebo jejich zdravotní pojišťovny, kde seznamy mají,“ řekla ČTK Kocová.

„Zatím jsem se nesetkal s pacientem, který by požadoval lék podle seznamu,“ řekl lékárník z brněnské lékárny U červeného raka Vladimír Pacold. Seznam podle něj nemá žádný praktický dopad. Volba léku záleží na lékaři, on rozhodne, který přípravek je pro nemocného nejvhodnější. „Pokud je to lék s doplatkem, napíše mu ho a není třeba z toho dělat předvolební agitaci,“ řekl.

„Se seznamem nikdo nepřišel, ale objevili se pacienti, kteří vyžadovali, aby lékárna seznam vedla. My ho máme v elektronické podobě a jsme schopni ho lidem poslat nebo nahrát na disketu,“ řekl ČTK majitel pražské firmy e-lekarny.cz Jan Šimon. Volbu léku podle něj musí udělat lékař, lékárník se bude seznamem řídit jen tehdy, když nemá medikament napsaný lékařem a pacient trvá na léku bez doplatku.

Příspěvky s názvem článku na který reagujete posílejte přes formulářZDE Pravidla diskuse najdete v prohlášení vydavatele.

Praktický lékař z Prahy 6 Jan Jelínek řekl, že pacienty vždy o doplatku na lék už při předepisování informoval. Seznam byl lékařům přístupný již dříve, jen ne tak pohodlný a přístupný, podotkl. Lékaři čerpali informace z vyhlášky o léku a sazebníku léků.

Podle Jelínka by si pacienti neměli sami ze seznamu vybírat, je pro jejich konzultaci s lékařem. „Je to proto, aby se pacient dozvěděl, že je možné volit i jiný lék. Aby ale přicházel s tím, že si už lék vybral, pak nemusí chodit k lékaři a může si pro lék a léčení dojít do samoobsluhy,“ řekl Jelínek.

ČTK

Lékárníci: Seznam léků bez doplatku je zmetek
Ohodnoťte tento článek!