Lékárníci si budou stěžovat na Ratha

Situace kolem doplatků za léky se sice v posledních dnech poněkud uklidnila. Mnohé, především menší lékárny, však zaznamenaly znatelný úbytek klientů. Jejich soukromí majitelé se proto obávají, že budou muset propustit část zaměstnanců, netají se ani tím, že své lékárny zavřou…

Stížnost lékárníků antimonopolnímu úřadu na rozhodnutí Davida Ratha je na spadnutí. Ministr podle nich zvýhodňuje nemocniční lékárny.

Ostrava – Situace kolem doplatků za léky se sice v posledních dnech poněkud uklidnila. Mnohé, především menší lékárny, však zaznamenaly znatelný úbytek klientů. Jejich soukromí majitelé se proto obávají, že budou muset propustit část zaměstnanců, netají se ani tím, že své lékárny zavřou.

“ Připadáme si jako informační středisko. Lidé k nám přijdou a zjišťují, jaké doplatky zaplatí za ten či onen lék. Včera tady byla paní a doplatek ve výši čtyřiceti korun za velmi drahý lék se jí zdál moc. Proto odešla,“ sdělila zástupkyně vedoucí ostravské lékárny U Anděla strážce. Dodala, že od chvíle, kdy nasměroval ministr Rath pacienty do nemocničních lékáren, pocítili zhruba čtyřicetiprocentní úbytek klientů.

Proto se chystá podat v příštím týdnu Česká lékárnická komora ( ČLK) na Úřad pro hospodářskou soutěž stížnost. “ Nemocnice, potažmo jejich nemocniční lékárny, byly odlužovány v řádech stamilionů. Nyní se připravuje další oddlužování, opět v řádech stamilionů. Podle našeho názoru ministr Rath jednoznačně zvýhodňuje státní lékárny a dramaticky zhoršuje postavení lékáren soukromých,“ řekl včera našemu listu prezident ČLK Lubomír Chudoba.

“ Je smutné, že šestnáct let po revoluci ničíme to, co jsme pracně vybudovali. Naše farmacie byla na velmi vysoké úrovni. Pan ministr upřednostňuje nemocniční lékárny. O tom, která lékárna zůstane a která ne, by měly ale rozhodnout zákony trhu. Jakékoli zásahy shora jsou v demokratickém státě návratem k socialismu,“ vyjádřila svůj názor vedoucí ostravské lékárny U Anděla strážce Jitka Letochová.

Podle ministra Ratha ale pacienti nemusejí doplácet na léky ze své peněženky. Stačí totiž, aby jim lékař předepsal lék, který je plně hrazen zdravotní pojišťovnou. A když už není zbytí a za lék se doplatit musí, měli by se pacienti obrátit na nemocniční lékárny, kde jsou doplatky minimální nebo žádné.

“ Tímto prohlášením, které ministr poskytl novinářům začátkem března, vlastně rozpoutal malou válku mezi lékárnami. Válku, kdy mezi dvěma stranami stojí pacient a jeho peněženka,“ řekla vedoucí lékárny, která je součástí Městské nemocnice Ostrava, Monika Groborzová.

Podle ní je tu navíc ještě snížení marže, takže pro některé lékárny to vše může znamenat odliv pacientů, protože nejsou schopny konkurovat velkým nemocničním lékárnám. “ Jde ovšem také o to, jestli síť lékáren není zbytečně veliká. I když vezmeme v úvahu konkurenční prostředí, nabídku sortimentu a služeb, tak se dá snadno vypočítat, kolik lékáren ve městě je zapotřebí. Měřítkem může být i to, kolik z nich slouží pohotovost,“ řekla Groborzová.

MARIE STYPKOVÁ, Deníky Bohemia

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

Petr M

Zajímalo by mne,jestli si budou stěžovat na ministra i soukromí chirurgové,soukromí gynekologové,soukromí internisté za to ,že ministerstvo oddlužilo krajské nemocnice a tím nalilo peníze i do státních ambulancí.

Lékárníci mají pořád pocit,že jsou něco extra.Ale jestli se teda cítí být zdravotníky,tak musí soutěžit stejně,jako musí soutěžit soukromá ambulance vedle státní.Soukromé lékárny nemají pohotovost,nemají na skladě velmi drahé,život zachraňující preparáty,atd.A především je jich příliš mnoho.

Ano rozhodne ruka trhu,jak říká paní Letochová a ono se už tak děje,ti co jsou navíc ať klidně zkrachují,přežijí jen nejsilnější a nejpotřebnější.Ubude-li jich ,tak těm co přežijí přibude klientů,a stoupne jim zisk.

Mgr. Škrabalová

Souhlasím se stížností na nerovné podmínky v podnikání a zvláště v regulované! oblasti léků. V Německu je změna v doplatcích dle situace nezákonná, nasměrovávání pacientů k cenám a ne službách je tam hlídáno, u nás se objevuje Amerika.

Vytváří se davová psychóza a podporuje nedůstojná léková turistika /tady je i nerovné prostředí pro pacienty/. A co výše doplatků /viz 40,- z drahého léku/, nebylo myšleno regulativně, výchovně /likvidace nespotřebovaného/? Kdo bude kompenzovat nevýběr doplatků v nemocničních lékárnách?

Částka bude chybět zase někde jinde a proto se vezme jednoduše bez analýzy třídnímu nepříteli. A mimochodem, proč jinde nemocnice nevydávají léky pro veřejnost, ale pouze na oddělení? A proč si nevezmou k této ziskové činnosti i ztrátovou službu pohotovostní celou noc?

PharmDr.Martin Mikuš

Kdy už někdo ty lži a zvůli MUDr.Ratha zastaví? Vždyť to je už „do nebes volající“… Na jedné straně nemocnice přímo řízené ministerstvem zdravotnictví neplatí za léky distributorům, dluží řádově již v miliardách, na druhé straně vesele zvyšují platy svých zaměstnanců a ve svých nemocničních lékárnách nevybírají doplatky za léky, které jsou součástí jejich ceny.

Ministr zdravotnictví získá ze svého rezortu a od vlády 1,6 miliardy Kč na oddlužení takových nemocnic.

Kdo však oddluží ty menší a malé lékárny, které jsou takovou finanční politikou ničeny? Nebo skutečně mají být zničeny? Ministr ničí lékárenskou síť, lékárenskou péči, její dostupnost a tím službu pacientům!

Copak si vláda neuvědomuje, že počet lékáren nemá se zvyšováním nákladů z všeobecného zdravotního pojištění nic společného?Že tyto náklady určuje ministerstvo financí svými vyhláškami, týkajícími se tvorby cen léků, dále pak kategorizační komise ministerstva zdravotnictví nastavením výše úhrad u léků a nakonec lékaři tím kolik těchto léků předepíší? Lékárny pouze zabezpečují pro pacienty to co lékaři předepíší. Ostatní volný prodej v lékárnách se peněz ze zdravotního pojištění netýká.

Rath nemá rád lékárníky milionáře? Tak proč ničí ty malé a nejmenší lékárny? Jejich provozovatelé mají k milionářům opravdu daleko!

Kdy se probudí Úřad pro hospodářskou soutěž? Vždyť takové zásahy do svobodného povolání a podnikání nemají s demokracií naprosto nic společného!

Bohužel, toto je jen drobný výtah ze zmatků, nelogičností a svévole, kterou náš současný ministr zdravotnictví činí!

Kdy se vláda probudí a dosadí na post ministra schopného manažera a ne arogantního karieristu, který je pro své zviditelnění a prosazení svých scestných a nesmyslných názorů schopen všeho?

koblížek

Pane Mikuši . podejte návrh na zahájení řízení na ÚHOS sám a nevolejte do tmy. a na internetu. Akci … Akci pokud jste přesvědčen, že máte pravdu tak do toho. Předložte důkaz a ÚHOS už rozjede vyšetřováni. Musíte , ale zaplatit poplatek…..

což se Vám asi nechce

Pospisil Jan MUDr

Politizování ordinací je smutné,a jestli se Vám to stalo, tak je mi to líto.

Příště si ale můžete léky klidně koupit v lékárně a nemusíte ani k doktorovi, lékárník Vám poradí.

Podle pana ministra budete mít nárok na 3 návštěvy u lékaře za rok.Kdo dojde k lékaři po svých tak moc nemocný není.Pokud Vás lékař neodeslal do nemocnice, tak Vám nic nebylo./a zaplatíte vše ze svého/……………toto je vize toho co bude,jestli reforma zdravotnictví bude pokračovat stejným směrem.

Ohodnoťte tento článek!