Lékárníci svolali na čtvrtek demonstraci pod Rathovými okny

Lékárníci svolali na čtvrtek do Prahy demonstraci. Hodinu po poledni se mají lékárníci z celé republiky sejít před budovou ministerstva zdravotnictví. Pod okny ministra Davida Ratha chtějí upozornit na to, že jeho zásahy vedou k likvidaci lékárenského stavu…

PRAHA –

Na ohrožení lékáren chtějí upozornit také 30. ledna, kdy v poledne na tři hodiny zavřou.

„Počítáme, že na demonstraci přijdou tak 2000 lékárníků,“ řekla Ilona Navarová ze sekretariátu České lékárnické komory. Na shromáždění promluví prezident komory Lubomír Chudoba.

Bude své kolegy informovat o výsledcích práce ministerské komise, v níž lékárníci prosazují návrhy úspor ve výdajích pojišťoven na léky, aniž by to vedlo ke krachu lékáren.

Ministr Rath připravuje změnu v systému obchodních přirážek. Sestupnou marži, kdy z levnějšího přípravku bude mít lékárník vyšší procento zisku, lékárníci vítají. Chudoba je ale přesvědčen o tom, že ministerský návrh vychází ze špatných dat, a nebude tedy pro malé lékárny dobrý.

Rath také navrhuje, aby léky vydávali přímo v ordinacích lékaři, tím by se podle něj vyřešila situace, kdy na venkově zřejmě část lékáren zanikne.

Podle materiálů, které má ČTK k dispozici, pořádá komora svoz demonstrantů z celé republiky autobusy. Lékárníci protestují proti tomu, aby úspory na lécích hledal ministr pouze v omezení obchodní přirážky na léky.

„Určitě na demonstraci půjdu, zeť už vymýšlí hesla na transparent,“ řekla lékárnice z Opletalovy ulice v centru hlavního města Eliška Bartková. Podle ní původně chtěli lékárníci přinést před ministerstvo pytle s baleními nespotřebovaných léků, jež pacienti vrátili do sběrných nádob v lékárnách.

Ročně se ničí medikamenty za zhruba čtyři miliardy, podle lékárníků proto, že lékaři předepisují zbytečně moc léků. Špatné předepisování je podle lékárníků

„díra“, kudy peníze z pojištění unikají. Zdravotní pojišťovny zaplatí za rok léky za 40 miliard.

Na dnešním jednání ministerské komise předloží odpoledne lékárníci návrhy, jak úspor dosáhnout tak, aby to nedopadlo na malé lékárny. Snížení obchodní přirážky od ledna o tři procenta omezí příjmy lékáren až o 15 procent, podle lékárníků hrozí krach až čtvrtiny z 2200 lékáren v Česku.

Před týdnem v neděli nepochodil Chudoba u premiéra Jiřího Paroubka s návrhem, aby marže, snížená od ledna z 32 na 29 procent, se vrátila na původní výši u levnějších léků. Pomohlo by to malým lékárnám, které vydávají především levné přípravky.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!