Lékárníci tvrdí: Zdražení léků je dočasné

Moravskoslezský kraj Podle lékárníků i výrobců léků je současná panika kolem zvyšování doplatků za léky přehnaná. Shodují se na tom, že se jedná o přechodné období, než se ceny výrobců přizpůsobí novému číselníku ministerstva financí. “ Výrobci samozřejmě reagují na změnu vyhlášky posuny v cenách léků,“ potvrdil zástupce firmy Pharmos, distributora léčiv, Petr Velkoborský…

Doplatky léků stouply, a to i přesto, že řada farmaceutických firem ceny léků snížila.

Pravým důvodem tohoto zvýšení je, že ministerstvo zdravotnictví snížilo úhrady z pojištění. “ Alfou a omegou je, že stát chce opět ušetřit peníze,“ řekla vedoucí Lékárny U Duhy v OstravěPorubě Šárka Pavlisková.

Dodala, že zvyšování doplatků za léky je nejhorší v tomto období, kdy začíná platit nový číselník, a ve skladech lékáren i u dodavatelů jsou ještě některé přípravky za původní ceny.

“ Doufáme, že v krátké době většina výrobců začne snižovat cenu tak, aby odpovídala sníženým úhradám pojišťoven,“ řekla Pavlisková a jako příklad uvedla přípravek Lokren, kterým se léčí vysoký tlak.

Původně stál lék 161,60 koruny, pojišťovna hradila 143,36 koruny, takže pacient doplácel 18,24 koruny.

Nyní stojí tentýž lék 116,80 koruny, pojišťovna hradí 98,56 koruny takže pacient doplatí stejnou částku jako dříve. Současný přechodný stav naopak ilustruje lék na prostatu Capistan. Pojišťovny na něj dosud doplácely 480 korun, pacient doplatil čtyři koruny. Nyní pojišťovny uhradí jen 381 korun, takže pacient zaplatí 103 koruny. Lékárníci ale předpokládají, že doplatek se zakrátko sníží i u tohoto léku.

Výrobce léků Zentiva po dohodě s pojišťovnami změnil ceny již v průběhu minulého roku. “ Cenovou hladinu léků jsme upravili tak, aby v každé kategorii byl alespoň jeden přípravek plně hrazen, ostatní naše produkty bývají v kategorii s nízkým doplatkem,“ uvedla mluvčí Zentivy Eva Kurinová. Podle prezidenta České lékárnické komory Lubomíra Chudoby je situace ve výši doplatků velmi nepřehledná a chaotická. “ I pro pacienty by bylo přínosem, kdyby ceny léků a výše doplatků na ně byla ve všech lékárnách nastavena na stejné úrovni,“ doplnil prezident České lékarnické komory Lubomír Chudoba.

Moravskoslezský deník

Ohodnoťte tento článek!