Lékárníci tvrdí, že seznam léků bez doplatku je zmetek

Za zmetek označuje Česká lékárnická komora seznam léků bez doplatku, který vydalo ministerstvo zdravotnictví. Ministr David Rath to odmítá s tím, že lékárníkům nejvíce vadí, že seznam je veřejný a každý do něj může nahlédnout. Podle Lubomíra Chudoby „seznam jmenuje léky, které na trhu vůbec nejsou, nebo ty, na které se doplácí“…

Za zmetek označuje Česká lékárnická komora seznam léků bez doplatku, který vydalo ministerstvo zdravotnictví. Ministr David Rath to odmítá s tím, že lékárníkům nejvíce vadí, že seznam je veřejný a každý do něj může nahlédnout.

„Jde o značnou blamáž, že 1740 léků, v něm uvedených, je plně hrazeno z pojištění. Seznam je plný chyb a pro pacienty nepoužitelný.“ Prohlásil to ve čtvrtek před novináři mluvčí Lékárnické komory Jan Horáček. Dodal, že až v lékárnách se pacienti dozvědí, že lék ze seznamu plně hrazených není zadarmo a že za něj musí platit.

Podle prezidenta komory Lubomíra Chudoby „seznam jmenuje léky, které na trhu vůbec nejsou, nebo ty, na které se doplácí“.

Ministr zdravotnictví David Rath ale soudí, že lékárníkům nejvíce vadí, že seznam je veřejný a každý do něj může nahlédnout.

Příspěvky s názvem článku na který reagujete posílejte přes formulářZDE Pravidla diskuse najdete v prohlášení vydavatele.

„Oni by nejraději prodávali léky s doplatkem a léky drahé, protože tak mají peníze od pacientů okamžitě. Při léku plně hrazeném je dostanou až za delší období od pojišťovny. Proto se jim nelíbí, že seznam je veřejný, každý se jím může řídit a chtít po svém lékaři lék bez doplatku,“ soudí ministr Rath.

Podle lékárníků seznam léků bez doplatku by bylo možné sestavit jen za předpokladu, že by platily pevné ceny nebo pevné doplatky za léky. Tomu tak ale není, ty se mění, a tak vzniká zmatek.

Jak uvedla ČTK, v seznamu je a na trhu není Methotrexat, Jacfutin, Mirzaten, vyšší cenu než úhradu z pojištění má Acylpyrin. Plně hradí pojišťovny Tralgit či Furorese jen nemocnicím, takže pacient ho platí na recept v plné výši.

Na schválení revizního lékaře je vázán Transmetil či Remodulin, takže je pacient nemůže požadovat v lékárně bezplatně.

Právo

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

J.Skopová, lékárnice

Tvrdí-li ministr Rath, že lékárníkův zájem je vydávat drahé léky s doplatkem, lže a opět uráží celou profesní skupinu. Naopak snem každého lékárníka, který se cítí být zdravotníkem ( a trvám na tom, že jich je drtivá většina) by bylo moci dávat všechny léky bez doplatku. To ovšem víme, že není reálné, proto usilujeme alespoň o srozumitelnost systému jak pro lékaře tak i pro pacienty. Jde to jedině formou buď fixně stanovených doplatků nebo procentní úhradou.

Zveřejnění seznamu snad konečně na konkrétních příkladech ukáže, jak je tolik vyzdvihovaná léková politika typu „pro každého je možné vybrat léky bez doplatku“ populistická a falešná. Jestli ministerstvo nevidí v seznamu žádná pochybení, vůbec lékové problematice nerozumí. Což takhle dát takovou věc před vytištěním v mnohatisícovém nákladu ke korektuře nějakému lékárníkovi ? Ten je přeci z podstaty profese odborníkem v lékové problematice !

Ing. Zdeněk Charvát, daňový poradce

Pokud je to pravda, pak mám pouze dva návrhy:

a) aby se ministr omluvil, že ministerstvo vydalo takovýto paskvil

b) aby ministr osobně uhradil celkové náklady na vydání tohoto seznamu


Lékárníci tvrdí, že seznam léků bez doplatku je zmetek
Ohodnoťte tento článek!