Lékárníci v kampani upozorní na možná rizika paracetamolu

Lékárníci odstartují v pondělí kampaň, v níž chtějí veřejnost upozornit, že nesprávné užívání paracetamolu, který pomáhá na bolest a horečku, může vážně poškodit zdraví. Paracetamol je obsažen v řadě přípravků různých názvů, což pacienti nemusejí vědět.

Nevědomky se tak předávkují, postihne je nevolnost, zvracení, hrozí i selhání jater. Konkrétní rady dostanou pacienti ve zhruba 900 lékárnách.

„Ačkoli se jedná o volně dostupný lék, jeho nesprávné užívání může mít fatální následky. Česká lékárnická komora připravila ve spolupráci s Institutem klinické a experimentální medicíny kampaň s názvem Užívejte paracetamol s rozumem,“ řekl ČTK prezident komory Lubomír Chudoba.

V lékárnách budou informace a upozornění na rizika spojená s užíváním paracetamolu. Na stránkách www.lekarnickekapky.cz/paracetamol prezentují lékárníci materiály a poznatky o paracetamolu, a to včetně videorozhovorů s předními lékařskými kapacitami. Dostupný je i krátký test, na kterém si každý může své znalosti o této látce prověřit.

„Paracetamol je relativně bezpečný lék, nemohou ho však užívat všichni stejně a za každé situace,“ upozornil Chudoba. „Paracetamol je v některých situacích opravdu nebezpečný a musí být dávkován velmi individuálně,“ potvrdil přednosta Transplantcentra IKEM Pavel Trunečka.

Paracetamol není vhodný pro pacienty se zhoršenou funkcí jater a nelze ho kombinovat s alkoholem. Nepříznivé účinky se mohou projevit při současném užívání různých přípravků s obsahem paracetamolu. „Pacienti by se měli zamýšlet nad tím, jaké léky užívají, aby si, byť v dobré víře a ve snaze pomoci si od virózy, náhodou neublížili,“ dodal přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEM Jiří Froněk.

Ohodnoťte tento článek!