Lékárníci ve středu rozhodnou o stávce

Česká lékárnická komora ve středu rozhodne, zda uzavře lékárny a vstoupí do stávky. V nedělní televizní Sedmičce to oznámil prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba…

Rath se přel s Julínkem * Za léky se loni v Česku vydalo o pětinu více než v roce 2004

„Tam padne rozhodnutí,“ prohlásil Chudoba. Vstoupil tak do debaty mezi hlavními účastníky Sedmičky – ministrem zdravotnictví Davidem Rathem a stínovým ministrem zdravotnictví za ODS Tomášem Julínkem. Ti si totiž hned v úvodu pořadu vjeli do vlasů kvůli snížení marží lékárníkům a velkodistributorům léčiv z 32 na 29 procent.

„Tyto problémy jste vyrobil vy,“ obvinil Ratha Julínek, podle nějž chce ministr zdravotnictví snížením marží likvidovat malé lékárny. „Čtyři sta lékáren, těch velkých, má obrat přes 50 procent celkového obratu na lécích. Čtyřicet procent je ale malých lékáren do jednoho miliónu, a ty budou postiženy nejvíce,“ tvrdí Julínek.

Rath ale oponoval: „Velkých lékáren, které vlastní stát, je pouze 34, a ostatní vlastní kraje nebo soukromníci.“ Počet lékáren v Česku enormně roste. „V roce 1990 jich bylo 950 a dnes 2300. Lékárníci vždycky říkají, když se snižují marže, že některé lékárny zkrachují, ale opak je pravda – další vznikají,“ připomněl Rath.

Omezit plýtvání

Že ke stávce lékárníků zřejmě dojde, uvedl Chudoba i v Otázkách Václava Moravce v České televizi. Podle jeho oponenta, ředitele odboru kontroly zdravotních pojišťoven ministerstva zdravotnictví Vladimíra Drymla, by však stávka jen zkomplikovala řešení problémů s léky.“Potřebný je dialog všech zainteresovaných stran. K tomu stejně dojde nezávisle na stávce,“ zdůraznil Dryml.

Cílem ministerských opatření je omezit plýtvání s léky. Vždyť podle údajů Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) lidé v Česku vydali za loňská tři první čtvrtletí za léky celkem 48,5 miliardy korun, o pětinu více než za stejné období roku 2004. Spotřeba stoupla o šestnáct procent na 280 miliónů balení.

Průměrná cena léčiv loni ve třetím čtvrtletí dosáhla téměř 180 korun, což je meziroční vzestup o deset korun. Zatímco český přípravek stál v průměru 95 korun, slovenský zhruba 62 Kč. Přípravky z dalších zemí se prodávaly v průměru za téměř 280 Kč.

Od února možná další pokles marže

Rath včera oznámil, že pravděpodobně od února dojde k dalšímu snížení úhrady léků od zdravotních pojišťoven o dvě procenta. Uvažuje se také, že by se snížila marže lékáren o další tři procenta. Ministr však současně odmítl, že by v lékárnách pacienti dopláceli více.

V Česku může být podle Ratha zaveden systém, že léky pacientům bude podobně jako v některých jiných státech vydávat lékař. Podle něj jsou zisky lékáren nadstandardní a pacienti se nemusejí obávat, že by všechny lékárny stávkovaly, protože by tím přišly o zisky.

Julínek mu na to odpověděl, že lékárníci budou stávkovat v zájmu pacienta. Chudoba ještě přidal, že už jsou připraveny žaloby, aby ministerstvo zdravotnictví vidělo, že svou hrozbu lékárníci myslí vážně.

Mezi Julínkem a Rathem to zajiskřilo i v okamžiku, kdy se přeli o péči o pojištěnce VZP ve středočeských nemocnicích. Konkrétně v Kladně, Benešově, Mladé Boleslavi a Kolíně, které nemají smlouvu se zdravotní pojišťovnou. Středočeskému hejtmanovi Petru Bendlovi (ODS) vytkl Rath divokou privatizaci nemocnic.

„Bendl 30. prosince oznámil, že pojištěnci VZP nedostanou jinou než akutní péči v těchto čtyřech nemocnicích, a to je neslýchané,“ prohlásil. Jak Rath dále uvedl, jedenáct nemocnic ve Středočeském kraji požádalo o provizorní smlouvy a dostalo je, avšak zmíněné čtyři o to nepožádaly.

Markéta Hellerová, vedoucí odboru zdravotnictví Středočeského kraje, která byla na telefonu, oznámila, že těchto jedenáct nemocnic bylo privatizováno později a má tedy smlouvu s VZP až do letošního března.

„Dostupnost zdravotní péče je ohrožena,“ tvrdí Hellerová. Rath ale oponuje tím, že výběrové řízení na smlouvu s pojišťovnou bude začátkem února. Otevře se i možnost, aby pacienty ze Středočeského kraje léčily fakultní nemocnice v Praze.

Debata o středočeských nemocnicích se přehoupla i na brněnské nemocnice, kde v minulých dnech Rath odvolal šéfa kardiochirurgie profesora Černého. Julínek mu to ostře vytkl s tím, že Černý má světové výsledky. Rath mu ale odpověděl:

„S profesorem Černým jsme se dohodli, že bude léčit dál. Je dobrý chirurg a bude teď mít víc času na pacienty. Řídit centrum už bude ale někdo jiný.“ Odmítl tvrzení Julínka, že jde o odplatu za to, že Černý nesouhlasil s vybudováním mezinárodního vědeckého pracoviště v Brně.

Péče o pacienty letos neubude

Ani třetí téma, a to je úspory ve zdravotnictví, se mezi oběma aktéry nevyhnulo konfliktům. Julínek Ratha obvinil, že novou úhradovou vyhláškou klesne péče o pacienty o 15 až 20 procent. Rath mu ale na to řekl: „Odmítám, že péče klesla o 15 až 20 procent. Naopak péče bude více o tři procenta než loni.“

Když hovořil o úsporách, ukázal Rath malého plyšového medvídka, který měl na tlapičce znak VZP. Označil to za plýtvání penězi. „Já se snažím, aby takových plýtvání bylo co nejméně a peníze se od těchto nesmyslů dostaly do zdravotní péče. Jdeme po všech věcech plýtvání a chceme ty peníze dát třeba na léčbu rakoviny. Když se zachytí v raném stadiu, má pacient velkou šanci na vyléčení. Na to potřebujeme peníze,“ uzavřel ministr zdravotnictví.

Václav Pergl, Jiří Novotný

Právo

Lékárníci ve středu rozhodnou o stávce
Ohodnoťte tento článek!