Lékárníci zatím stávkovat nebudou

Lékárníci zatím stávkovat nebudou. Počkají na výsledek jednání s premiérem Jiřím Paroubkem, ale protestní akce proti politice ministra zdravotnictví Davida Ratha připraveny mají. Na mimořádném sněmu v sobotu se dohodli na několika krocích…

První akce, kterou lékárníci zorganizují, se bude konat v sobotu 1. dubna od 9 do 12 hodin, kdy budou mít otevřeny všechny lékárny. „Je to akce, kterou jsme nazvali Tři za tři,“ řekla Právu členka představenstva České lékárnické komory Leona Štěpková.

Lékárníci tak chtějí vrátit veřejnosti tři hodiny, kdy byly lékárny zavřeny 30. ledna v době jejich první stávky. Vyzvali pacienty, aby do lékáren přinesli léky, a mohou s nimi diskutovat o jejich účincích.

Lékárníci jim také poradí, zda některé léky se vzájemně nevylučují. Ve druhé akci lékárníci zveřejní na svých internetových stránkách příběhy pacientů, na které velmi tvrdě dopadla nová úhradová vyhláška za léky, která stanovila nové doplatky od pacientů.

Konečně třetí akcí je vybudování tzv. krizových štábů v krajích. Zatím působil pouze krizový štáb v Praze, který zahrnoval praktické lékaře, ambulantní specialisty, zubaře, lékárníky a také představitele některých nemocnic.

Právě tento krizový štáb se v minulém týdnu obrátil na Jiřího Paroubka s žádostí o rozhovor, a to proto, že „ministrovi zdravotnictví Davidu Rathovi už nevěří“.

Rath ale v neděli Právu řekl, že je připraven jednat s každým, kdo chce jednat věcně, a ne politicky.

Velkodistributoři se obrátili do zahraničí

Prezident Lékárnické komory Lubomír Chudoba Právu řekl, že Asociace velkodistributorů léčiv (AVEL) se obrátila na svoji evropskou asociaci s žádostí, aby prošetřila postup ministra Ratha, který podle nich napadl vážené evropské farmaceutické firmy.

Štěpková Právo informovala, že od začátku roku v důsledku snížení marže lékáren o 3 % již dvanáct lékáren muselo být zavřeno, ve čtrnácti dalších se propouštělo a v několika dalších byla omezena pracovní doba. „Je ohroženo asi 260 lékáren z celkových 2500, zejména na malých městech,“ řekla Štěpková.

Lékárníkům se nové zákony nelíbí

Lékárníci také požadují změnu návrhů nových zákonů, které ministr zdravotnictví nyní prosazuje ve Sněmovně. V minulém týdnu zdravotní výbor např. souhlasil se změnami zákona o léčivech.

Rath v něm navrhuje, aby léky vydávali i lékaři v ordinacích, a prosazuje i prodej léků mimo lékárny včetně internetového prodeje i léků na předpis. To se lékárníkům nelíbí. Ministr zdravotnictví z toho ale nehodlá ustoupit.

Rýsuje se dohoda o degresivní marži

Lékárníci chtějí změnu systému marží. U levného léku by byla vyšší a u drahého nižší. Od začátku roku se na tom ale nemohou dohodnout s ministerstvem zdravotnictví. Rath v neděli Právo informoval, že ministerstvo jedná s grémiem majitelů lékáren, a zdá se, že dohoda o degresivní marži by mohla být přijata.

„U levných léků by marže činila okolo 33 % a u těch nejdražších by byla jenom 6 %. Pokud budou všichni souhlasit, mohla by tato marže začít platit od července nebo od srpna,“ řekl Rath.

Právo

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

Karel

je zajímavé, když byla před časem zpráva o krachujících vesnických konzumech žádné pozdvižení z toho nebylo i když ti „staříčkové“ musí jezdit stejně do města pro chleba jako pro léky. Podle mne je lékárna normální obchod, když se nevyrovnáš s podmínkami tak zkrachuj, tak jako ty obchůdky co ničí supermarkety a žádný politik se o ně nestará.

Bohumír Šimek

Karle, ty určitě nejsi lékárník! Jsi trochu nelidsky cynický!


Ohodnoťte tento článek!