Lékárníci zpochybňují ÚOHS a zažalují pojišťovnu vnitra

Česká lékárnická komora se ostře ohradila proti krokům Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Nelíbí se jí ani postupy Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra, které údajně porušují předpisy pro zacházení s léky pro onkologická onemocnění a poškozují pacienty

PRAHA –

Prezident komory Lubomír Chudoba řekl, že od úřadu požadují veřejnou omluvu a na pojišťovnu podají trestní oznámení. Pojišťovna nařčení rozhodně popřela.

Komora byla podle Chudoby minulý týden upozorněna na to, že poslíčci Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra osobně přinášejí injekční formy léků do ambulancí pro onkologické pacienty. Podle komory to neodpovídá řádnému postupu, není zaručeno, že kvalita léku je zachována.

„Obáváme se o zdraví a život těchto pacientů,“ vysvětlil Chudoba důvod trestního oznámení. Tiskový mluvčí pojišťovny Radovan Havránek ovšem informace o roznáškách léků označil za smyšlenky. Popřel, že by pojišťovna porušovala předpisy o nakládání s onkologickými léky.

Lékárníkům jde podle mluvčího jen o peníze, o něž přicházejí, když lék nejde od distributora přes ně, ale přímo k lékaři.

„Lubomír Chudoba svá nepravdivá tvrzení uvedl pouze proto, aby donutil pojišťovnu platit za léky maximální marže,“ uvedl Havránek.

Lékárníci kritizují také postup ÚOHS. „V poslední době graduje neschopnost a nekompetentnost Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže v oblasti zdravotnictví pro posuzování zaslaných podnětů,“ prohlásil Chudoba.

Komora je nespokojena s tím, že ji úřad vyzval, aby odstranila omezování hospodářské soutěže. Jde o postup některých lékárníků, kteří údajně sdělili

dodavatelům vitaminů, že jejich přípravky budou prodávat ve své lékárně jedině tehdy, nebudou-li současně dodávány i do drogerií.

DÁLE ČTĚTE:
Pro léky jen do lékárny

„Lékárny v ČR jsou samostatné podnikatelské subjekty, které se svobodně rozhodují. Komora jim nemůže určovat sortiment … a ani to nikdy nedělala,“ řekl Chudoba. Za akcí proti komoře vidí drogistickou firmu, s níž je lékárnická komora v dlouholetém sporu.

Kristián Chalupa z odboru tisku a informací ÚOHS potvrdil, že úřad případ prošetřuje. „Sdělení adresátovi domnělého protisoutěžního chování neznamená, že ÚOHS tvrdí, že daný subjekt porušil zákon. To může prokázat pouze správní řízení, a to zahájeno nebylo,“ uvedl.

Chudobovi vadí, že ÚOHS jedná na základě několika článků v tisku, aniž si informace ověřil. Podle Chalupy však vycházejí kroky ÚOHS nejen z informací médií, ale také z odborných materiálů komory, v nichž se hovoří o exkluzivitě prodeje léků.

„Cílem sdělení ÚOHS nebylo někoho poškozovat, ale dát do příslušného prostředí jasný signál, co je v rozporu se soutěžními pravidly,“ dodal Chalupa.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!