Lékárnická komora doporučila lékárníkům brát pouze nové recepty

Česká lékárnická komora doporučila lékárníkům přijímat pouze nové tiskopisy receptů na léky. Staré formuláře přestaly od Nového roku platit, řada lékařů však měla v tu dobu ještě jejich zásoby a vydávala je pacientům. Lékárníci
jim na ně léky odmítali vydat…

PRAHA – Česká lékárnická komora doporučila lékárníkům přijímat pouze nové tiskopisy receptů na léky. Staré formuláře přestaly od Nového roku platit, řada lékařů však měla v tu dobu ještě jejich zásoby a vydávala je pacientům. Lékárníci jim na ně léky odmítali vydat.

Báli se toho, že jim je nikdo neproplatí. Ministerstvo ve středu vyzvalo zdravotní pojišťovny, aby po přechodnou dobu staré recepty uznávaly. Řada z nich vyšla ministerstvu vstříc.

Platná vyhláška ale podle prezidenta České lékárnické komory Lubomíra Chudoby dovoluje přijímat jen nové tiskopisy. „Nemůžeme vystavovat lékárny nebezpečí, že se za dva roky někdo probudí ve zdravotní pojišťovně a bude uplatňovat sankce proti lékárně,“ vysvětlil Chudoba. Podle něj se lékárny musí řídit pouze tím, co mají písemně.

„Prodloužení platnosti starých tiskopisů by mohlo účinněm zajistit jedině Ministerstvo zdravotnictví změnou vyhlášky,“ upozorňují lékárníci.

Koncem týdne ale už do pražských lékáren chodila většina lidí s platnými recepty. „Během krátké doby se to výrazně zlepšilo,“ uvedl Chudoba.

Podle ministerstva za zmatek kolem receptů může Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), která recepty v dostatečném předstihu neupravila tak, jak určuje platná vyhláška. VZP ale toto obvinění odmítla.

Někteří lékaři si stěžovali na to, že ještě loni na podzim koupili v podatelně VZP staré recepty, aniž je někdo upozornil na jejich omezenou platnost. Pojišťovna předpokládala, že lékaři, kteří si je na podzim koupili, je také do konce roku spotřebují, uvedl mluvčí VZP Jiří Suttner. Tento prodej receptů ale ministerstvo označilo za „krajně nezodpovědné jednání“.

Podle Suttnera pobočky VZP vymění zdravotnickým zařízením, které o to požádají, neplatné recepty za nové. Požadavku ministerstva přijímat po přechodnou dobu staré formuláře se rozhodly vyhovět i další pojišťovny.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!