Přejít na obsah

Lékárnická komora dostala pokutu milion korun

zpět
14.8.2008

Pokutu milion korun uložil Úřad na ochranu hospodářské soutěže České lékárnické komoře. Ta podle úřadu zasahovala do hospodářské soutěže, když v loňském roce lékárnám sítě Dr. Max vytýkala vracení peněz nebo jinou pozornost za každý přinesený recept. Rozhodnutí je zatím nepravomocné...

„Šlo o nepřípustné omezování konkurence mezi lékárnami,“ uvedl Robert Neruda, ředitel sekce hospodářské soutěže, který rozhodnutí podepsal. Jednání lékárnické komory bylo podle něj nebezpečné především proto, že lékárníkům jakožto členům vyhrožovala disciplinárním řízením, pokud se nebudou řídit etickým kodexem, který podobné aktivity vylučuje.

Etický kodex není víc než hospodářská soutěž

„My to nadále považujeme za porušení povinností lékárníka plynoucích z etického kodexu komory,“ uvedl dříve prezident ČLK Stanislav Havlíček. Podle ÚOHS se však komora přímo snažila ovlivnit provozovatele lékáren v jejich nezávislém rozhodování.

„Úřad na ochranu hospodářské soutěže plně respektuje nezbytnost dodržování etiky v dané oblasti, nicméně tohoto cíle nemůže být dosaženo porušováním zákonných ustanovení včetně ustanovení zákona o ochraně hospodářské soutěže,“ zní verdikt.

Lékárna není supermarket

„S rozhodnutím úřadu nesouhlasíme a rozhodně proti němu budeme podávat rozklad,“ uvedl mluvčí komory Aleš Krebs. Co přesně se ve výsledku šetření chystá lékarnická komora napadnout neupřesnil. „Důvody si zatím necháme pro sebe. Jako první by se je měl dozvědět úřad,“ dodal. Rozhodnutí v druhé instanci padne přibližně za půl roku.

Lékárníci zaměstnaní v lékárnách Dr. Max jsou zároveň členy komory a jako takoví mohli za poskytování finanční hotovosti nebo jiné pozornosti za předložení receptu čelit disciplinárnímu postihu. Podle ÚOHS jde ale o legitimní způsob jak získávat zákazníky, propagovat lékárnu a zvyšovat její obrat. Lékárnická komora se ale brání, že takový systém dělá z kvalifikovaných pracovišť, jakými lékárny jsou, supermarkety.

Aktuálně.cz


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Aktuálně.cz

Komentovat článek: Lékárnická komora dostala pokutu milion korun

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Lékárnická komora dostala pokutu milion korun

Komentáře

dalších 27 komentářů
lékárník Re:Re:Re:Re:Re:pacient je pohoršován  | 17. 08. 2008 21:18

ted se mi zdá, že nastává přímo idylický stav. Konečně držíme spolu, lékaři i lékárníci (alespoň v této diskusi), protože čelíme stejnému nebezpečí. Rozdíl je pouze v tom, že u nás už to takhle probíhá delší dobu, jenom teď ta atmosféra ještě víc houstne, jak se přiostřuje konkurence, zatímco pro vás, lékaře, je to novinka. A děsí vás to. Zcela oprávněně.

Che Re:Re:Re:Re:pacient je pohoršován  | 17. 08. 2008 08:47

Pane nedobrovolně oškubávanej pohoršenej paciente, kdo Vás nutí využívat zdravotnické služby ? Nenechte si to líbit a nechoďte k doktorovi , ani do lékárny. Prostě nekonzumujte tyhle služby, když ty grázlové za to chtějí zaplatit stanovenou úřední cenu. Je to Vaše vůle, stejně jako když se Vám zdá drahý rohlík, pivo, benzín, plyn, elektřina. Vy můžete, ale NEMUSÍTE !!!

dodatek pro Che Re:Re:Re:pacient je pohoršován  | 16. 08. 2008 17:28

Ta dobrovolnost je taková,že u zdravotníků a lékárníků je to činnost dobrovolná a výdělečná a pacient je nedobrovolně oškubáván.A ještě takovými jako Vy pomlouván.Pchá

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné