Přejít na obsah

Lékárnická komora vyloučila dva členy, vydávali léky na drogy

zpět
31.7.2008

Česká lékárnická komora (ČLeK) vyloučila dva své členy kvůli tomu, že prodávali nadměrné množství léků zneužitelných pro výrobu pervitinu. Lékárníci za porušení pravidel nemohou po dobu pěti let vykonávat svou profesi. Řekl to prezident komory Stanislav Havlíček. Kontroly lékáren začaly již v únoru a stále pokračují. Ke dvěma vyloučením zřejmě brzy přibudou další...

Komora nicméně nemá prostředky, jak si rozhodnutí vynutit. Pokuta se uděluje jen v rámci vnitřního disciplinárního řízení komory. Jedna z potrestaných lékárnic tak prý nadále léky vydává. „Zvažujeme další právní kroky,“ řekl Havlíček. Podrobnosti zatím nechtěl sdělit.

Pokud lékárníkům policie neprokáže distribuci psychotropních a omamných látek a potrestá je jen komora, v podstatě nic jim nezabrání zřídit si třeba lékárnu jinde. O výsledcích kontrol lékárnická komora vždy informuje kraj jako zřizovatele lékáren. Právě kraj má pravomoc odebrat akreditaci proviněné lékárně. Jak ale tvrdí Havlíček, kraje se zprávou České lékárnické komory nemusejí řídit.

Pervitin jako nejpoužívanější česká riziková droga se podomácku vyrábí z léků obsahujících pseudoefedrin. Jedná se o běžně dostupné léky jako jsou Modafen, Nurofen stop grip, Panadol plus grip a Paralen plus. Loni se v českých lékárnách prodaly čtyři miliony balení těchto léků, 80 procent z nich putovalo do laboratoří drogových výrobců.

V ČR je nejméně 14 lékáren, které s největší pravděpodobností spolupracují s drogovou mafií. Konkrétně dvě první potrestané lékárny leží v Plzeňském a Ústeckém kraji. Podle Havlíčka Lékárnická komora i policie o těchto rizikových lékárnách věděly delší dobu, zákon však neumožňuje tvrdé postihy.

Podle Státního úřadu pro kontrolu léčiv (SÚKL) magistr nemá povinnost vydat léky, pokud má podezření na jejich zneužití, pokud tak ale učiní, nic mu za to nehrozí. Více nástrojů by měli mít kontroloři v ruce až od ledna příštího roku, kdy se zavede nová kategorie léčiv s omezením. Její součástí by se mohli stát právě léky s obsahem pseudoefedrinu. Například Paralen plus by tak mohl v budoucnu lékárník prodat jen ve třech baleních najednou.

Leona Heczková, ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Lékárnická komora vyloučila dva členy, vydávali…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Lékárnická komora vyloučila dva členy, vydávali…

Komentáře

další 2 komentáře
J.Skopová fakt jsou ty komory na nic ?  | 1. 08. 2008 10:42

A zákon o zdravotních službách, který je nyní v připomínkovém řízení s komorami nepočítá už vůbec, jakoby nebyly. Nikde -v regisracích poskytovatelů zdravotních služeb, ve stížnostech, dokonce s nimi nepočítá ani při tvorbě standardů zdravotní péče. Jestli tohle projde, budeme skutečně minimálně evropská rarita. Komu to prospěje ? No například i té drogové mafii!

Co s tím?  | 31. 07. 2008 13:39

A až zákonodárci prosadí nepovinné členství v komorách, nebudou už páky vůbec žádné.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné