Přejít na obsah

Lékárníkům se nelíbí Rathův plán, aby se léky vydávaly v ordinaci

zpět
27.8.2009

Grémiu majitelů lékáren se nelíbí plán stínového ministra zdravotnictví Davida Ratha (ČSSD) umožnit lékařům vydávat léky přímo v ordinaci. Jde o politiku, která úzce sleduje komerční zájmy některých lékařů, míní Marek Hampel, který vede představenstvo grémia. Rath ČTK řekl, že výtky lékárníků chápe, jsou prý motivované obavou z případných úbytků zisků...

ČSSD by po volbách chtěla prosadit, aby mohli lékaři vydávat léky přímo pacientům, pomohlo by to prý zejména v malých obcích, kde chybí lékárny.

„V obcích pod 5000 obyvatel, kterých je v České republice obrovské množství, v podstatě lékárny neexistují, zatímco lékařské ordinace tam jsou,“ uvedl Rath.

Dosud je prý zvykem, že v takových obcích lékaři vydávají léky například starým a hůře pohyblivým lidem. Zákon o léčivech to umožňuje pouze ve výjimečných případech. Kontroluje to Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Podle Ratha SÚKL „nesmyslně šikanuje venkovské lékaře“.

Rath se ke kontrolám SÚKL vyjadřoval už i v polovině srpna, tehdy měl podle Hampela říct, že kontroly probíhají na základě objednávky lékárníků nebo na nátlak ministerstva zdravotnictví. To se grémia dotklo a nyní na to reaguje.

„Toto my zásadně odmítáme, je tady evidentní snaha hejtmana Ratha, aby legalizoval a podpořil výdej léčiv přímo v ordinacích lékařů a neohlíží se na to, jestli jde o ordinace v obcích, městech nebo velkoměstech typu Praha a Brno,“ řekl Hampel ČTK.

Podle Hampela by to mohlo vést ke zneužívání. Lékaři by prý mohli být napojení na výrobce léků.

„Rozumím tomu, že majitelům lékáren vadí, že by přišli o marže, protože lékař ho vydává bez marže,“ doplnil Rath. O umožnění výdeje léků v ordinacích se prý Rath snažil už když byl v minulosti ministrem, ale nestihl to.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Lékárníkům se nelíbí Rathův plán, aby se léky…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Lékárníkům se nelíbí Rathův plán, aby se léky…

Komentáře

dalších 98 komentářů
Debefová Jitka Re:už zase  | 31. 08. 2009 12:48

Mívala jsem výdejnu a jsem o hodně klidnější,že už ji nemám/na rozdíl od všech pacientů - ještě dodnes/ Ale proč by se báli lékárníci? Naopak byli rádi,že mají vydané recepty bez práce.Rozhodně nechci výdejnu znovu zavádět,ani omylem,ale nevěřím,že to vadí lékárníkům.Že by výrobci léků naletěli na mých 20ks Stadapresů nebo Helicidů měsíčně, také nevěřím.Takže:Cui bono?

Dr. R. Jelínek Re:Re:Re:Jak je to u veterinárních lékařů?  | 31. 08. 2009 07:35

Na začátek, já o to nestojím vydávat léky. Mě by stačilo, abych mohl mít po domluvě s nejbližší lékárnou vyskladněné nějaké minimální množství léků. Stačí pár analgetik a základní ATB. Jinak pokud se týká té "ušmudlané Dolminy", takových tu mám celou řadu- např. Algifen, Adrenalin, Dithiaden, Calcium...celá řada injekčních přípravků pro akutní medicínu, které vždy po půl roce vyhazuji do lékárníkova koše a platím to ze svého (jak říkáte dávám si to do nákladů - raději bych si však dal do nákladů třeba navýšení mzdy setstry).

E.T. Podívejme se na to tak nějak politicky....  | 30. 08. 2009 21:12

Pan Rath po "italské" aféře ODS zavětřil, že by přece jen jeho strana mohla podzimní volby vyhrát a tak jako politik světového formátu sáhl k osvědčeným postupům ovládnutí mas: to je najít porazitelného třídního nepřítele jako příčinu všech problémů a potenciálním psům hodit alespoň kosti...lékárníci se jako vhodný nepřítel "osvědčil" již dříve a doktorům coby nezanedbatelné voličské skupině hodíme kosti v podobě "přivýdělku" na výdeji léků. Zvýšit jejich odměňování bez současné spoluúčasti pacientů, která (jak víme) musí bolet, prostě nejde,že ? Tak to zkusíme aspoň s tou vějičkou výdeje léků v ordinaci...a hle kolik z lékařů to vítá ( přestože Ratha nemusí...) Jak snadné !! Nyní k faktickým obavám takovéhoto opatření: Jsou v podstatě 2: vyzobávání rozinek a motivovaná preskribce. Vyzobávání rozinek povede paradoxně k dalšímu snížení dostupnosti lékáren právě v malých obcích a městech ( z Paralenů, Brufenů a urologických čajů se lékárna neuživí) a motivovaná preskribce povede ke zvýšení výdajů za léky...Srovnání s veterinárními lékaři není úplně to pravé: majitel zvířete, který platí cash, si ohlídá, aby jeho čtyřnohému miláčkovi nebylo dopřáváno až moc lékařské péče, na rozdíl od pacienta, kterého platba pojišťovny nebolí...

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné