Přejít na obsah

Lékárníkům vadí elektronický recept

zpět
18.12.2007

Bez klasického papírového receptu, zato s poukazem s čárkovým kódem odcházejí pacienti z ambulance některých zdravotnických zařízení v regionu. Zatímco pacienti proti novému systému výhrady nemají, menším lékárnám se nelíbí - tvrdí, že je diskriminuje a volají po jeho zrušení...

Pacienti někde dostávají poukaz s čárkovým kódem, aby si medikamenty vyzvedli v nemocniční lékárně. Konkurentům to vadí

Bez klasického papírového receptu, zato s poukazem s čárkovým kódem odcházejí pacienti z ambulance některých zdravotnických zařízení v regionu. Například v Olomouci zavedla takzvanou elektronickou preskripci vojenská nemocnice již před třemi měsíci a fakultní nemocnice ji chce rozjet v příštím roce. Zatímco pacienti proti novému systému výhrady nemají, menším lékárnám se nelíbí - tvrdí, že je diskriminuje a volají po jeho zrušení.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Elektronická preskripce
Elektronický podpis zrychlí úřadování, lékař má čas na pacienta

„Systém slouží a pacienti jsou spokojeni,“ reagoval ředitel vojenské nemocnice Lubomír Dobeš. Proč jej nemocnice rozjela? „Samozřejmě máme zájem, aby marže z prodeje léků zůstaly u nás. Výhodný je i pro pacienty, protože jsme mohli zisk snížit a pacienti doplácejí méně než u konkurence,“ uvedl.

Pacient místo klasického receptu dostane v ordinaci poukaz s čárkovým kódem, s nímž si předepsané medikamenty vyzvedne v nemocniční lékárně. „Na každé ambulanci visí upozornění, že pokud si pacient nechce léky vyzvednout u nás, má právo požádat o klasický recept. Na tuto alternativu jej upozorní i lékař,“ sdělil ředitel nemocnice. Na regulační doplatky, které budou muset pacienti od ledna platit za každou položku na receptu, nemá elektronický recept žádný vliv. I lidé s „chytrou“ kartičkou místo receptu je v lékárně zaplatí.

Pacientům vesměs nový systém nevadí. „Stejně bych si léky vyzvedla tady v lékárně, ať nemusím běhat po městě. A pokud jsou díky tomu levnější, je to jen ku prospěchu pacientů,“ uvedla pětatřicetiletá pacientka, která byla na ošetření na interním oddělení.

O zavedení elektronických receptů vážně uvažuje i největší zdravotnické zařízení v regionu - Fakultní nemocnice v Olomouci (FNO). „Stávající legislativa to umožňuje. Plánujeme, že systém zavedeme v příštím roce. Oproti menším nemocnicím to bude technicky náročnější v tom, že máme podstatně více pracovišť. Samozřejmě máme zájem, aby pacienti vyzvedávali léky u nás, což jim už v tuto chvíli doporučujeme. Navíc příští rok chceme zavést v lékárně čtyřiadvacetihodinový provoz,“ uvedl mluvčí FNO Egon Havrlant.

Naopak menším prodejcům se tento systém nelíbí. „Je to lumpárna vůči veřejným lékárnám. Směrují si pacienty k sobě, nás poškozují. Je to diskriminační a divím se, že se tím ještě nezabývá antimonopolní úřad,“ reagoval Pavel Kalman, vedoucí olomoucké lékárny v Kmochově ulici.

Podle mluvčího České lékárnické komory Aleše Krebse však takové lokální sítě časem zaniknou a nahradí je celostátní elektronický systém

Státního ústavu pro kontrolu léčiv, s nímž počítá nový zákon o léčivech. „Vznikne jedno centrální úložiště dat, kam lékař recept elektronicky pošle. Potom obdrží kód, který předá pacientovi, a ten si může vybrat, kde si předepsané léky vyzvedne,“ vysvětlil Krebs.

Mělo by to být výhodné i pro pacienty, protože se například nestane, že nemocniční lékárna v pátek odpoledne zavře a on si do pondělka nebude mít kde vyzvednout medikament. „Takovým případům by měl celostátní systém zabránit,“ dodal Krebs.

Vojenská nemocnice investovala do elektronické preskripce na sedm set tisíc korun. „Pokud vyjde norma, která nám to zakáže, samozřejmě systém zrušíme. Bohužel. Stálo nás to nemalé peníze,“ poznamenal Lubomír Dobeš.

„Zavedení centrálního systému je hudba budoucnosti,“ reagoval mluvčí fakultní nemocnice Havrlant. „Je to lumpárna vůči veřejným lékárnám. Směrují si pacienty k sobě, nás poškozují. Je to diskriminační.“

lékárník Pavel Kalman

Daniela Tauberová, Regionální deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Lékárníkům vadí elektronický recept

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Lékárníkům vadí elektronický recept

Komentáře

další 3 komentáře
No Tomu se říká výběrový kapitalismus  | 19. 12. 2007 10:42

Na jednu stranu se po lékárnách chce aby si konkurovali (kapitalismus jak řemen), ale na druhou stranu se vytváří tuhá regulace a podmínky, které vyhovují jen některým s tím, že těm vyvoleným se toleruje porušování zákona.... viz. třeba argumentace SÚKL, že nemá důkazy, že Agel se svými průvodkami porušuje zákon ......

občan i jinde  | 19. 12. 2007 08:24

I v jiném městě dostanete v nemocnici pouze pokyn, ať si léky vyzvednete v ústavní lékárně. Když se člověk domáhá klasického receptu, že jinde jsou menší doplatky, je mu sděleno: "když navštěvujete naší ambulanci, vyzvedávejte léky zde". realita

Al Omyl a lež  | 19. 12. 2007 08:03

Stávající legislativa to umožňuje ....... to je nesmysl, stávající legislativa neumožňuje vypisovat léky na průvodky, které se dají vyzvednout jen v jedné lékárně. To si jen pánové z Agelu dělají ze zákonů dobrý den.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné