Lékárníky zavalily nové ceny

Titulní obrázek

Perné dny nyní prožívají pracovníci lékáren. Bojují se zavedením poplatků ve zdravotnictví a zvýšení DPH u léků z 5% na 9%. Někde bude zavřeno i několik dní, aby vůbec bylo možné přelepit cenovky na všech lécích. „Výpočet nové ceny léků je velmi složitý. Máme na to speciální počítačový program. Data pro výpočet jsme ale do něj mohli zadat nejdříve 1. ledna,“ říká majitelka a vedoucí plzeňské lékárny Jana Řehulová…

Některé lékárny zavřou na několik dní, jinde se pracovalo i na Nový rok

Perné dny nyní prožívají pracovníci lékáren. Bojují se zavedením poplatků ve zdravotnictví a zvýšení DPH u léků z 5% na 9%. Někde bude zavřeno i několik dní, aby vůbec bylo možné přelepit cenovky na všech lécích. Jinde se pracovalo i na Nový rok.

„Výpočet nové ceny léků je velmi složitý. Máme na to speciální počítačový program. Data pro výpočet jsme ale do něj mohli zadat nejdříve 1. ledna,“ říká majitelka a vedoucí plzeňské lékárny U Bílého jednorožce Jana Řehulová.

Dodává, že přelepit všechny cenovky na lécích je nemožné. „Budeme to řešit tak, že cenovky s novými cenami nalepíme jen na nově dodané léky. Vyvěsíme však do prostor lékárny cedulky s upozorněním, že staré cenovky už neplatí. Lidé už jsou na to zvyklí,“ míní Řehulová.

Na silvestra měli otevřeno i v Nové lékárně v Gerské ulici. Od středy 2. ledna tam ale mají inventuru, se kterou spojili i přechod na nové ceny léků. „Všechny krabičky ale pravděpodobně přelepit nestihneme. to bychom museli mít zavřeno dva týdny. Máme totiž obrovské zásoby léků z doby před Vánoci, kdy se lidé léky předzásobili,“ podotkla vedoucí lékárny Taťána Šišková s tím, že až lékárna 7. ledna otevře, budou zřejmě lékárníci všem zákazníkům tisknout papírové účtenky. Zákazníci, kteří do lékáren míří, jsou na různé změny zvyklí. „Taková věc mě nerozhází. Na cenovky bez brýlí stejně nevidím, takže mi nevadí, že se na cenu budu muset zeptat. Vadí mi ale, že budou léky zase dražší, už teď doplácím ročně spoustu peněz,“ říká důchodkyně Olga Brožíková.

Změny budou podle prezidenta České lékárnické komory Stanislava Havlíčka vyžadovat toleranci na obou stranách. „V lednu bude docházet k rozdílům mezi cenami na cenovkách a těmi skutečnými. Věříme ale, že zákazníci budou mít pro lékárníky pochopení,“ uvedl.

Co je regulační poplatek

Regulační poplatek je stanoven zákonem ve výši 30 Kč a jeho výběr lékárnou je povinný. Platí se při prodeji léku s úhradou ze zdravotního pojištění, a to za položku na receptu. To znamená, za každý druh léku, bez ohledu na počet balení. Za vydání receptu se dvěma položkami tak zaplatíte 60 korun. Poplatek neplatíte, pokud váš lék pojištovna nehradí. U levných přípravků s úhradou do 30 korun je výhodnější lék zaplatit celý než platit regulační poplatek.

Petra Petříková, Regionální deník

Ohodnoťte tento článek!